Радосна вест за моторџиите- Androi Auto и за мотоциклите!

По малку е тешко да се поверува, но дури оваа година, софтверот Androi Auto  пристигна во индустријата за мотоцикли – цели 5 години по неговото лансирање на пазарот…

Заклучно со март годинава, тој е достапен кај мотоциклите Harley-Davidson, а сега ќе се најде на Hondа Gold Wing, првиот мотоцикл што ја има програмата Apple CarPlay  меѓу своите опции.

Android Auto пакетот во форма на ажурирање ќе биде достапен за Gold Wing во јуни, и ќе им овозможи на сопствениците на паметни телефони да се поврзат со својата машина и со тоа да уживаат во музиката преку мотоцикл, но и да примаат пораки и повици.

Ова е навистина добра вест, и убаво е да се види дека Harley-Davidson некогаш е лидер во примената на технологијата.

Покрај тоа, на ум ни доаѓаат и неколку други брендови кои би можеле да имаат корист од користењето на оперативниот систем Android.

И ако би можеле да и забележите на индустријата за мотоцикли дека не е многу брза во следењето на технолошките трендови, точно е дека компаниите како Apple и Google не посветуваат премногу внимание на работата со производителите на мотоцикли.

Причината за тоа е бројот на произведени модели кај производителот на креации со две тркала, кој не можат да се споредат со бројот на произведени автомобили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Audi најавува „пионерски” модели со висока ефикасност”

Новите модели на Fiat нудат заштита од вируси!

Видео Škoda Superb iV и VW Passat GTE паднаа на тестот „северен eлен”!

Lancia Ypsilon Hybrid EcoChic

Peugeot управувач: Од едноставна “рачка” до мултифункцонален управувач

Во BMW применета вештачка интелигенција за фарбање каросерии

Ferrari нема да произведува електричен супер автомобил -струјата се уште заостанува со перформансите!

Според Ford: Ford Focus ST e супериорен во однос на VW Golf GTI

EuroNCAP со нови прописи и построги критериуми