Rally Dakar – „испари“ прeдноста на Сајнц !

По осум тешки и мачни етапи (поради смртта на Португалецот Пауло Конкалвес) продолжува најтешкото рели на светот, а осмиот натпреварувачки ден се возеа 886 km, од што 450 km брзински испит, со едно резиме – предноста на Карлос Сајнц се топи како снег на пустинсо сонце …

На релито Dakar се уште ништо не е решено а победникот нема да се знае се до завршувањето на последниот „брзинец“.
А, до тој момент има уште многу да се вози.


Денешната етапа долга 886 km, со 450 km брзински испит победнички епитети му донесе на Mister Dakar – Стефан Петерхансел ( Stephane Peterhansel), што беше најбрз во својот Mni баги.


Но севупно, денес најмногу „ќарил“ Насер Ал –Атијах (Nasser Al-Attiyah) со неговата Toyota Hilux, a најмногу загуби тому водечкиот во генералниот пласман Шпанецот Карлос Сајнц ( Carlos Sainz).


Имено завршил како втор со задоцнување од само 15” (секунди) зад победникот Петерхансел, но Сајнц на цел стасал као петти со доцнење од 6′:31” минути зад тимскиот колега Петерхансел, но и 6′:16” минути зад Ал Атијах.


По осмата етапа, разликата помеѓу двата водечи е сведена на само 24” (скунди) , a ниту Петерхансел не заостанува многу на третото место со доцнење од 6′:38” минути.
Сега се поставува прашањето дали Сајнц попушта и го губи здивот, а Ал Атијах досега тактизирал и сега додава „гас“.


Фернандо Алонсо (Fernando Alonso) може да биде задоволен и со денешниот настап.
Ако целта ја мина како девети со 13′:03” минути доцнење зад победникот, во генералниот пласман се искачи на 10 –та позиција, но со големо задоцнување зад екипите пред него.

Поз.     Бр.              Вoзач/Совозч                         Марка-Модел                                       Време                Доцнење

1            305            CARLOS SAINZ
                                LUCAS CRUZ                            BAHRAIN JCW X-RAID TEAM       35h 11′ 54”
2            300           NASSER AL-ATTIYAH
                                MATTHIEU BAUMEL T          OYOTA GAZOO RACING            35h 12′ 18”         + 00h 00′ 24”
3            302          STÉPHANE PETERHANSEL
                               PAULO FIUZA                            BAHRAIN JCW X-RAID TEAM    35h 18′ 32”      + 00h 06′ 38”
4           309           YAZEED AL RAJHI
                               KONSTANTIN ZHILTSOV            OVERDRIVE TOYOTA           35h 46′ 10”       + 00h 34′ 16”
5            311           ORLANDO TERRANOVA
                                BERNARDO GRAUE                X-RAID MINI JCW TEAM           36h 01′ 35”      + 00h 49′ 41”
6            304          GINIEL DE VILLIERS
                              ALEX HARO BRAVO                 TOYOTA GAZOO RACING             36h 09′ 51”       + 00h 57′ 57”
7             307         BERNHARD TEN BRINKE
                              TOM COLSOUL                           TOYOTA GAZOO RACING            36h 20′ 53”        + 01h 08′ 59”
8              315        MATHIEU SERRADORI
                               FABIAN LURQUIN                     SRT RACING                                    36h 36′ 14”        + 01h 24′ 20”
9               324        YASIR SEAIDAN
                              KUZMICH ALEXY                      RACE WORLD TEAM                      37h 47′ 29”       + 02h 35′ 35”
10            310        FERNANDO ALONSO
                             MARC COMA                                TOYOTA GAZOO RACING              38h 29′ 17”       + 03h 17′ 23”

Меѓу мотоциклистите супер ден на Dakar имаше фабричкиот возач на Husqvarnа- Пабло Куинтанила ( Pablo Quintanilla), кој низ целта мина прв, пред бранителот на титулата Тобу Прајс (Toby Price), кој доцнеше 1′:54” минута.

Трето пласиран беше возачот на Hondа – Џон Баред Борт ( Joan Barred Bort) со доцнење од 2′:42”.


Водечкиот во генералниот пласман Рик Брабек (Rick Brabec) возел внимателно со својата Hondа избегнувајќи било каков несакан проблем, стигнувајќи како четврт со доцнење од 3′:55” зад побеникот на етапава, но ја задржа предноста од 20′:53” пред Куинтанила.

 

Поз. Бр.          Возач                               Мара-Модел                                                          Време                     доцнење

1         9        RICKY BRABEC              MONSTER ENERGY HONDA TEAM 2020       31h 59′ 29”

2        5        PABLO QUINTANILLA   ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA Racing 32h 20′ 22”  + 00h 20′ 53”

3       1         TOBY PRICE                     RED BULL KTM FACTORY TEAM                  32h 26′ 12         + 00h 26′ 43”

4       12     JOAN BARREDA BORT  MONSTER ENERGY HONDA TEAM 2020   32h 27′ 45”     + 00h 28′ 16”

5       17  JOSE IGNACIO CORNEJO  MONSTER ENERГѕ HONDA TEAM  2020 32h 28′ 58”   + 00h 29′ 29”

6        2  MATTHIAS WALKNER         RED BULL KTM FACTORY TEAM         32h 36′ 45”            + 00h 37′ 16”

7       16   LUCIANO BENAVIDES         RED BULL KTM FACTORY TEAM       32h 40′ 40”           + 00h 41′ 11”

8       22    FRANCO CAIMI       MONSTER ENERGY YAMAHA RALLY TEAM   33h 20′ 33”       + 01h 21′ 04”

9       59      SKYLER HOWES                 KLYMCIW RACING                                   33h 23′ 53”            + 01h 24′ 24”

10      19    STEFAN SVITKO                SLOVNAFT RALLY TEAM                            33h 30′ 04”           + 01h 30′ 35”

Во класата на супер тешкашите на Dakar релито, камионите, Андреј Каргинов (Andrey Karginov) и неговиот екипаж ништо не препуштаат на случајот и со својот Kamaz тежoк повеќе од два тона со 1.100 KS на цел стасаа први во осмата етапа.


Со предност од 3′:19” пред екипажот на Maz, со возачот Сархеи Вијазович (Siarhei Viazovich).
На провизорниот подиум на осмиот ден се искачи и Едуардо Николаев (Еduardo Nikolaev) со својот екишаж исто така во камион на Kamaz.

Поз.   Бр.     Возач/Екипаж                         Марка-Модел                          Време                            Доцнење

 

1         511   ANDREY KARGINOV

                   ANDREY MOKEEV

                   IGOR LEONOV                          KAMAZ – MASTER         38h 05′ 25”

 

2        516   ANTON SHIBALOV

                    DMITRII NIKITIN

                    IVAN TATARINOV                     KAMAZ – MASTER            38h 44′ 00”              + 00h 38′ 35”

 

3        503    SIARHEI VIAZOVICH

                     PAVEL HARANIN

                     ANTON ZAPAROSHCHANKA      MAZ-SPORTAUTO             39h 14′ 01”              + 01h 08′ 36”

 

4          502  ALES LOPRAIS

                      PETR POKORA

                      KHALID ALKENDI      INSTAFOREX LOPRAIS PRAGA        40h 19′ 34”              + 02h 14′ 09”

 

5           501 MITRY SOTNIKOV

                      RUSLAN AKHMADEEV

                    ILGIZ AKHMETZIANOV          KAMAZ – MASTER                    40h 54′ 54”              + 02h 49′ 29”

 

6        504    MARTIN MACIK

                    FRANTISEK TOMASEK

                    DAVID SVANDA                          BIG SHOCK RACING                    41h 13′ 24”              + 03h 07′ 59”

 

7             505  JANUS VAN KASTEREN

                       DAREK RODEWALD

                        MARCEL SNIJDERS       PETRONAS TEAM DEROOY IVECO      41h 52′ 07”      + 03h 46′ 42”

 

8             528   ALIAKSEI VISHNEUSKI

                        MAKSIM NOVIKAU

                       ANDREI NEVIAROVICH           MAZ-SPORTAUTO                 42h 32′ 00”              + 04h 26′ 35”

 

9             509    MARTIN SOLTYS

                         DAVID SCHOVANEK

                         TOMÁŠ ŠIKOLA                     TATRA BUGGYRA RACING          42h 54′ 25”              + 04h 49′ 00”

 

10            512  TERUHITO SUGAWARA

                        YUJI MOCHIZUKI

                      HIROKAZU SOMEMIYA         HINO TEAM SUGAWARA               43h 08′ 13”              + 05h 02′ 48

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Stratos влегува во производство, премиерата во септември

„Милиони животи да се спасат на патиштата“- Жан Тод

Nissan го лансира специјалниот GT-R50 Italdesign вреден над милион долари !

Скроен планот за старт на Formula 1 сезоната!

Нашите Твинговци со два тима во ТОП 10 на трката во издржливост на Endurance Race LEMA Гробник 

Македонските „Твинговци“ со фантастичен настап на „Гробник“

АКК Рено Спорт ја стартува втората сезона на  Twingo Cup  со интернационален трка на „Гробник“

Toyota ја претстави унапредената GR Supra за 2021 со 387 КС

Ferrari го претстави својот нов болид – SF1000