Range Rover и Land Rover од сега потполно „зелени “!

Најпродаваните компактни теренски возила на Land Rover, Range Rover Evoque и Land Rover Discovery Sport, сега се уште поефикасни и дигитално споени, со најсовремениот Pivi информативно забавен систем,  со нови ефикасни бензински и дизел хибридни мотори…

Семејството Range Rover слави 50-годишнина од постоењето, а новото Range Rover Evoque издание само го зацврстува престижниот статус во класата. Отелотворува софистицираност и луксуз, кои се синоними за Range Rover веќе пет децении. Evoque има карактеристични и елегантни надворешни линии и луксузен ентериер. Достапна е и хибридна верзија за клиенти кои бараат поодржлив и ефикасен луксузен компактен SUV.

Исто така, до крајот на годината, ќе биде достапно и новото издание на Evoque Lafayette со карактеристичен контрастен покрив во комбинацијата Nolita Grey. Инспириран е од модерните плоштади во Њујорк и се базира на Evoque S.

И тој исто така е достапен и како P300e plug-in хибрид.

Discovery Sport Black ’носи спортска верзија. Се напојува со турбо бензински мотор кој произведува 290КС.

Discovery Sport Black располага со низа подобрувања на дизајнот на екстериерот и ентериерот за совршен спој на привлечен изглед, семејна разноврсност и препознатливост на Discovery Sport на сите терени.

По хибридниот P300e од почетокот на годината со дополнителен plug-in погон, сега се достапни голем број дополнителни  погонски опции за за Range Rover Evoque и Land Rover Discovery Sport.

На располагање се два реновирани ефикасни четирицилиндрични Ingenium дизел мотори од новата генерација. Двете содржат благо хибридно електрично возило (MHEV). Возилата се опремени со стартер- мотор и напојуван од батерии, а моделите опремени со MHEV технологија собираат енергија што нормално се губи при забавување, враќајќи се на 48-волтната батерија на возилото. Резултатот е помазна start-start работа и оптимизирана заштеда на гориво – давајќи им на клиентите вкус на придобивките од електрифицираното возило без потреба од приклучок и полнење гориво.

Достапно со 165 и 200 КС

Првиот 1,5-литарски Ingenium трицилиндричен бензинец за Evoque – P160 – беше претставен со осумстепен автоматски менувач. Истиот мотор го придвижува хибридниот P300e – произведува 160КС (118kW) и 260 Nm вртежен момент. Обезбедува убедлив микс од перформанси и економичност благодарение на лесната конструкција и погонот на предните тркала.

Сè уште има широк избор на дополнителни бензински мотори со опциите P200, P250 и P300. Сите се опремени со MHEV технологија.

Дигиталното искуство е одлично бидејќи во Land Rover поставија најсовремен систем за забава Pivi.

Системот е подготвен да работи веднаш штом ќе се вклучи – посебен план за податоци и батерија значи дека нема доцнење.

Ажурирањата на софтверот се достапни безжично, без вградена врска за податоци во возилото без никаков трошок, па дури може  и да се закажат според времето. На овој начин, на пример, се „ажурираат“ мапите, апликациите и карактеристиките на возилото

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Перформанс електричниот Ford Mustang Mach-E GT пристигнува во Европа

Peugeot 508 PSE официјално претставен

Новите модели на Volvo со специјални системи за пречистување на воздух

Најавен електричен Ford F-150

Toyota Yaris на Euro NCAP crash Test освои 5 ѕвездички

Volkswagen се пофали со можностите поточно со ефикасното полнење на ID.4

Daimler ги претстави водородниот камион и електричниот Actros

Kia Motors ја забрзува деловната трансформација да стане водечки EV бренд

Папараци го „уловија” маскираниот Volkswagen ID.6 на тест возење