Рекорд во дрифтање со автомобил на струја!

Porsche влезе во Гинисовата книга на рекорди за најдолг континуиран „дрифтање“ со својот електричен модел Taycan…

Нивниот тест возач „дрифтал“ без прекин 55 минути, поминувајќи повеќе од 42 километри на овој начин.

Со тоа, првиот целосно електричен Porsche, Taycan, постави нов светски рекорд за континуиран „дрифт“ на електричен автомобил.

Инструкторот за возење во Porsche – Денис Ретера (Dennis Retera), го направи најдолгото возење со електрично „дрифтање“ на познатата патека во Хокенхајминг.

Како е постигнат рекордот можете да погледате на видео записот во овој прилог.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зошто е брз болидот на Bugatti

Audi RS7 – Најбрзиот блиндиран автомобил на светот

Ѕвездите на FC Barcelona нурнаа во светот на Cupra!

Ford Bronco добива pick-up варијанта

Ital Design најавува нов DeLorean

Abarth 595 Hercules болид во микро-пакување навиен на 217 KС

Дали електричниот Rolls Royce ќе се вика Silent Shadow!?

Најавен модерен Porsche 914

Lada Niva на Nirburgring