Renault го електрифицира меѓународниот саем на мобилност, транспорт и логистика во Хановер

  • Во Хановер, Renault ќе ја покаже сета своја експертиза во областа на 100% електрични комбиња

  • Renault го претстави Trafic Van E-Tech Electric – нов додаток во палетата на 100% електрични комбиња

  • По Hippie Caviar Hotel од Renault претставуваат нова визија за возило за вистински љубители на патувања: Hippie Caviar Motel, базиран на Kangoo E-Tech Electric

Renault  со задоволство учествува на повратното издание на Меѓународниот саем за мобилност, транспорт и логистика во Хановер, кој последен пат се одржа пред четири години. Тоа е можност за брендот да ја покаже сета своја експертиза во областа на 100% електрични комбиња,

сегментот што го основа во 2011 година со презентација на целосно електричниот Kangoo. Истата година, Kangoo ја освои титулата меѓународно комбе на годината, станувајќи првото целосно електрично комбе што го направило тоа.

Renault Master, второто најпродавано комбе на марката со повеќе од 3 милиони продадени примероци од 1980 година, е достапен во целосно електрична верзија повеќе од пет години, овозможувајќи и на марката да ја задржи својата водечка позиција на пазарот на електрични комбиња.

Renault денеска го претставува Trafic Van E-Tech Electric, првата електрична верзија на своето најпродавано комбе, Renault Trafic Van.

Како и другите електрични комбиња во понудата, освен по погон, воопшто не се разликува од еквивалентната верзија со термо мотор.

Тоа значи дека доаѓа во бројни верзии, со ист опсег на функции и исти можности за прилагодување според потребите на клиентите.

Renault Trafic Van E-Tech Electric ги наследува сите квалитети на својот претходник, а од 1980 година има продадено повеќе од 2,2 милиони единици во повеќе од 50 земји во светот.

Во Европа моментално е на третото место на листата на најпродавани лесни комерцијални возила (во класата на комби).

Верен на своето наследство, Trafic Van E-Tech Electric е идеално возило за професионалци благодарение на неговиот голем капацитет за товар, модуларност и бројните достапни верзии.

Сега е достапен со низа безбедносни карактеристики, модерен мултимедијален систем и побогат и подобрен опсег на мотори.

Trafic Van E-TECH Electric продолжува да нуди најдобра должина на товарење во класата, модуларност и опции за прилагодување:

  • Достапно во две опции за должина (5,08 m или 5,48 m) и две опции за висина (1,967 m или 2,498 m)
  • Неговиот товарен капацитет (верзија на комбе) е од 5,8 m3 до 8,9 m3
  • Достапно само во шасија
  • Неговата должина на товарење може да се продолжи до 4,15 m (во продолжената верзија L2, опремена со преграда со отвор за товарење подолги предмети)
  • Опремен е со моќен мотор од 90 kW, има капацитет на влечење од 750 kg и може да понесе товар до 1,1 тон
  • Батеријата со капацитет од 52 kWh постигнува опсег од 240 km* (според WLTP)
  • Батеријата на новиот Kangoo Van E-Tech Electric може да се полни со дури три типа полначи:

– трифазен полнач со наизменична струја од 7 kW, погоден за сите видови на полнење во домашниот штекер

– брз полнач на наизменична струја од 22 kW, погоден за полнење на јавна станица за полнење

– опционален полнач со директна (седнонасочна) струја од 50 kW, погоден за брзо полнење на автопат.

Минатата година, Renault го претстави Hippie Caviar Hotel, концептно возило базирано на моделот Trafic кое требаше да одговори на растечката потреба на клиентите за патување и можности за набљудување на природата во идиличен амбиент, со удобност и удобност на  хотел со 5ѕвезди.

Денес, Renault ја претставува втората фаза од својата стратегија за развој на рекреативни возила: новото концепт возило Hippie Caviar Motel.

Ова модифицирано комбе, базирано на новиот Renault Kangoo L2 E-Tech Electric, е безбедно, флексибилно и динамично засолниште за авантуристите и љубителите на спортот, желни за возбуда и престој во пространоста на природата.

Hippie Caviar Motel е дизајниран како кампер кој лесно ве носи од една до друга дестинација: има опсег од 285 km1 што може да се зголеми за 170 km1 за само половина час полнење, така што секогаш сте подготвени за следната авантура. Неговиот моќен мотор од 90 kW (120 КС) се напојува со батерија од 45 kWh што може да се полни на станиците за полнење со директна струја од 80 kW.

Згора на тоа, одвнатре и однадвор е опремен со генијални решенија за транспорт на спортска опрема.

Преклопете ја задната клупа во удобен кревет и уживајте во погледот на ѕвезденото небо низ огромниот панорамски покрив.

Достапни се и носачи на покривот, идеални за транспорт на скии.

 

Овој целосно електричен концепт автомобил е целосно во согласност со стратегијата на Renault за намалување на емисиите на јаглерод во текот на животниот циклус на возилото.

Ова е првенствено видливо во употребата на рециклирани и рециклирани материјали: полиците и подните прекривки на ова возило се направени од плута и рециклирани гуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Купувачите од САД најзадоволни од технолошките новини кај Genesis

Изменето логото на Citroen

Кинескиот BYD размислува за производство на електрични автомобили во Европа

Honda во септември го намали производството за 40%

Фалсификувани автомобилски делови-измама опасна по живот

Цената на бензините оди надолу а на дизелот нагоре!

R5 TURBO 3E ја освои ја освои наградата на публиката на натпреварот „Уметност елеганција 2022 “ во Шантили

Ferrari Purosangue затрупан со идеи

Голем интерес за електричен VW ID. Buzz