Renault ита напред со полна пареа и открива прототип што ќе ве електрификува

Ветено е дека ова година во која славиме 50 годишнина од моделот Renault 5, ќе биде полна со изненадувања…

Роденденската прослава на култната „петка“ продолжува со скорешното претставување на нов забавен и моќен прототип.

Прославата продолжува: по повод 50-годишнината од легендарниот модел R5, компанијата Renault наскоро ќе претстави нов прототип на автомобилот кој претставува современа интерпретација на нај легендарни спортски изданија на францускиот бренд со стилизиран дијамант во логото.

Фантастичната 100% електрична интерпретација на тој легендарен модел е инспирирана од светот на видео игрите што се комбинира со особено богат дизајн и врвни перформанси.

Renault ќе го претстави својот нов прототип на онлајн настан што ќе се одржи на 22 септември 2022 година.

Прототипот на автомобилот потоа ќе биде изложен на настанот Chantilly Arts & Elegance Richard Mille на 24 и 25 септември, а од 17 октомври ќе биде достапен за гледање на саемот за автомобили во Париз.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Купувачите од САД најзадоволни од технолошките новини кај Genesis

Изменето логото на Citroen

Кинескиот BYD размислува за производство на електрични автомобили во Европа

Honda во септември го намали производството за 40%

Фалсификувани автомобилски делови-измама опасна по живот

Цената на бензините оди надолу а на дизелот нагоре!

R5 TURBO 3E ја освои ја освои наградата на публиката на натпреварот „Уметност елеганција 2022 “ во Шантили

Ferrari Purosangue затрупан со идеи

Голем интерес за електричен VW ID. Buzz