Renault иTheArsenale го претставуваат AIR4 –Таму каде одиме не ни требаат патишта

Концепт автомобилот AIR4: легендарниот Renault 4 го прослави  60-от роденден и „доби крилја“…

За соодветно да се заокружи прославата на 60-годишнината од култната „четворка“, Renault, во соработка со Mobility Ecosystem Development Center TheArsenale, понуди футуристичка интерпретација на овој легендарен модел. Потсетуваме годинава се одбележуваат 60 години од појавувањето на француската автомобилска икона – Renault 4, автомобил кој е продаден повеќе од осум милиони единици во повеќе од сто земји во период од 30 години на производство. Ете зошто моделот Renault 4 не е само автомобил, туку и вистинска икона.

За да го прослави 60-тиот роденден на својот предводник, Renault организираше прослави во текот на целата година кои вклучија голем број иницијативи. На крајот, марката реши да ги здружи силите со револуционерниот дизајнерски центар TheArsenale за заедно да создаде концепт автомобил – футуристичка и неконвенционална интерпретација на „четворката“. Оригиналниот Renault 4 беше едноставен, ефикасен и разноврсен, а се произведуваше од 1961 до 1992 година.

Според зборовите на поранешниот директор на групацијата Renault, Пјер Драјфус (Pierre Dreyfus), тоа е автомобил кој, исто како и фармерките, секој може да си го дозволи. Вистинска икона во служба на семејствата, фирмите, полицијата и поштата, но и бројните млади возачи кои за прв пат седнаа зад воланот. Вредностите и квалитетот на овој модел го поттикнаа TheArsenale да се здружи со Renault за повторно да го осмисли и вивне во височини.

AIR4: Летачки Renault 4

Соработката помеѓу Renault Group и TheArsenale на овој навистина уникатен проект даде резултати кои тешко можат да се споредат со нешто друго.

Имено, AIR4 е симбол на независност и слобода, создаден од верувањето дека ситуацијата во сообраќајот станува посложена и ни го одзема скапоценото време и дека просторот над нас е и слободен и недоволно искористен. За AIR4, дишните патишта се тие што не носат во иднината. AIR4 претставува нов поглед на култниот модел и визија на TheArsenale, кој се оддалечува од постулатите на модерниот автомобилски дизајн.

Целосно е направен од јаглеродни влакна и ги задржува истите линии и тежина како и оригиналниот Renault 4, но се разликува од него по новите динамични перформанси.

Својствата на вкрутенот беа фундаментално изменети за да се овозможи потисок и полетување, на кои беа потрошени часови на тестирање и проценка. Потпирајќи се на генеративните техники на дизајнирање базирани на вештачка интелигенција, инженерите на TheArsenale успеаја да тестираат терабајти податоци за да ги подобрат и интегрираат идеите на нивните дизајнери, дури и пред тестирање во реални услови.

„Сакавме да ја завршиме годината на прославување од годишнината на Renault 4 со нешто навистина неконвенционално“, рече Арнауд Белони (Arnaud Belloni), претседател на Одделот за глобален маркетинг на Renault. „Соработката со TheArsenale се покажа како логичен чекор. Летечкиот концепт автомобил AIR4 на уникатен начин ни покажува како би можел да изгледа овој култен модел за 60 години“.

AIR4 нема погон на тркала. Наместо тоа, има пропелери со две острици- по еден во секој агол на возилото.

Шасијата е поставена во средината на рамката, а за влез во функционалната кабина потребно е да се подигне редизајнираната рамка на Renault 4 на предната страна.

Технички, AIR4 се напојува со литиум-полимерни батерии од 22.000 mAh со вкупен капацитет од околу 90.000 mA.

Возилото развива максимална брзина од 26 m/s при хоризонтален лет, со наклон од 45 зтепени, до максимални 70 степени. Може да полета на надморска височина од 700 m со брзина од 14 m / s (ограничено на 4 m / s од безбедносни причини), додека брзината на слетување е 3 m / s. Последно, но не и најмалку важно, AIR4 нуди максимален векторски потисок од 380 килограми, или 95 kg по пропелер.

AIR4 беше целосно замислен, дизајниран, развиен и склопен во Франција, во срцето на првиот европски технолошки парк во Софија Антиполис (Sophia Antipolis) на Азурниот брег.

Одделение „Road to Earth“ – Центар на TheArsenale

Во TheArsenale цврсто веруваат дека легендите на автомобилскиот свет се вечни. Овој концепт за летање е првиот производ на поделбата ROAD TO AIR на TheArsenale, која ја гледа иднината на транспортната мрежа ни помалку ни повеќе, туку на небото. AIR4 е замисла на Патрис Меињан, извршен директор и основач на TheArsenale, кој сакаше да создаде нов тип на возило што предизвикува емоции, го зацврстува идентитетот на брендот и обезбедува уживање.

„Целиот мој живот го посветив на мојата страст за мобилност и неуморно ги истражував сите аспекти на тоа“, додава Патрис Меињан (Patrice Meignan). „После 25 години истражување на идните форми на мобилност, заклучивме дека култните модели ќе бидат засекогаш присутни, било на земјата или над неа. Renault 4 го возат обични луѓе веќе 60 години, што го прави необичен. Станува збор за модел кој е симбол на авантурата: едноставен е, практичен, корисен, модерен, но и ретро.

Повеќето возачи ќе ви кажат дека возењето во него е нешто посебно, вистинска авантура! Мотото да патувам поинаку ме инспирираше мене и мојот тим. Renault 4, во изведба на TheArsenale, е подготвен да се впушти во една од своите најголеми авантури до сега.

Светска премиера

По дигиталната премиера што ќе се одржи денес, 26 ноември, јавноста ќе може да го види AIR4 од следниот понеделник до крајот на годината во колоритниот салон L’Atelier Renault на Елисејските полиња (Champs-Elysées) во Париз, заедно со други легендарни верзии. на Renault 4.

Во 2022 година ќе следат премиерите на американскиот пазар, поточно во Мајами и Њујорк, а потоа и во кинескиот регион Макао.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Renault Austral ја открива својата елегантна и мускулна силуета

Opel продолжува со забрзана електрификација

Тоyotа за три години со солидни батерии во EV и хибридните возила

Батеријата на EV полнете ја до 90% од капацитетот – ќе биде подолговечна!

Нови Alfa Romeo Giulietta и Alfa Romeo GTV

Tesla Model S Plaid ја зголеми максималната брзина на 262 км/ч

Hyundai иднината ја замислува во симбиоза со роботи!

Тesla Model S со батерија од startup компанија со едно полнење минал 1.020км

И Sony ќе произведува електрични автомобили – Vision-S 02 concept