Renault на годинешниот Rally Dakar настапи и со хибриден камион!

За прв пат во својата историја престижниот Dakar Rally е одржан во Саудиска Арабија, а во оваа змја ќе се одржува и во нардните пет години, но и за прв пат на релиот настпи и тркачки камион со хибридн погон…

Камионското изненадувањето го направи Renault на штотуку завршениот  Dakar, односно Renault Trucks, заедно со тркачкиот тим MKR Technology.

Станува збор за камионот Renault Truck C 460.

Потсетуваме возилото е дизајнирано пред две години и тестирано е во Чешка во најголма тајност, круната на испитувањата беше настапот на најпрестижното и најтешко рели натпреврување во светото!

Без оглед на тоа што станува збор за хибриен возило, основнот погонски елемен, дизел агрегатото бил ангажиран во најголемиот дел од трката. Додатокот во вид на елетромотор на камионот му дава моментачно забрзување, што одлично функционира при излегувањето од ситниот пустински песок.

Порај тоа системот за рекуперација на силата од кочењето овозможува намалено трошење на сопирачките, што во многу им помага на возачите, а голема благодарност имаат и сервисерите.

Инаку, овен со хибридниот камион, на 42 издание на Daar Rally, францускиот тим настапи и со два стандардни камиони Renault K 520 како дел од екипата Renault Trucks.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонска премиера на Volkswagen Golf 8

Се планира и спортски Volkswagen ID.

Nissan switch сервис: Секој ден возиш друг автомобил!

Polestar Precept concept пристигнува во Женева 2020

Aiways U6ion concept во Женева

Bentley Continental GT Cabrio by Mulliner врв на луксуз со отворен покрив!

Renault Morphoz concept автономна електрична иднината на  Французите

На Palexpo 2020 и Dacia со концепт на струја!

Над половина милион нарачки за електричниот pick-up на Tesla