Renault Zoe такси што самостојно вози!

Renault, Transdev Group, IRT SystemX, VEDECOM и универзитетот Paris-Saclay го започнаа проектот „The Paris-Saclay Autonomous Lab”

Целта на „The Paris-Saclay Autonomous Lab” проектот е транспортот со автономни возила да стане реалност во Франција.

За реализација на овој проект се користат три Renault Zoe автономни возила.

Па така ако имате желба да се возите со ова такси, треба да ја симнете апликацијата Marcel.

По што , со поммош на вашиот паметен мобилен телефон се станува лесно и едноставно, односно такси автомобилот, без возач ве вози до саканото одредште!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претстави модерниот Baja Boot на Scuderia Cameron Glickenhaus

Претставен Bugatti Centodieci- во спомен на легендарниот EB110

Alfa Romeo 4C Competizione limited edition за повторно вљубување!

Fiat развива SUV што ќе се произведува во Крагуевац!

BMW M8 MotoGP Safety Car

Концернот „Калашњиков“ со нов автомобил за carshearing!

Произведен 10 милионити Mini

Bentley со Mulliner го реинкарнира уникатниот Corniche !

Pininfarina  планира електрична лимузина и СУВ