Решение за непрописното паркирање во гаражи:

Tака паркираните автомобили ќе ги влечат роботи-пајаци…

Досега така наречените пајаци оперираа главно на отворени простори и го казнуваа непрописното паркирање со влечење автомобили. Но, времињата се менуваат и технологијата напредува, а се претставени и решенија за гаражи.

Во Велика Британија, тие отидоа чекор понатаму со користење на роботски камиони за влечење автомобили од тесни простори како гаражи. Роботот за влечење со гасеници од тенк користи рампа за да ги подигне сите четири тркала од земјата и едноставно да го отстрани овој тежок SUV од паркингот, пренесуваат специјализираните портали. Роботот има натпис RNW.

Мало истражување открива дека логото припаѓа на британска влечна компанија наречена Recovery North West. Компанијата е специјализирана за влечење (речиси) се, од тешка опрема до влечење возила на непрописно паркирани возачи.

 

На веб-страницата RNW компанијата не го споменува премногу овој уред, но се појавува во фотогалеријата. Се чини дека е дизајниран за една цел: влечење во ограничени области. На пример, подземен паркинг или тесна улица. Машината е дизајнирана од француската компанија Multitract, а роботот се вика Easttract.

Има гасеници како на тенк или тешки градежни машини за екстремно тесни маневри и е придвижуван од мотор  на Briggs и на  Stratton со моќ од 35 КС. Како пример, еве видео од друг уред Multitract, кој е управуван од човек.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новата CATL платформа обезбедува 1000 km автономија и троши 10,5 kWh/100km

Lotus претстави полнач за батерии за ЕV со монструозна моќ

Nio ја проширува мрежата на станици за размена на батерии

BMW iX има вградена батерија која му дава домет од 978 km

Најава за електричен Renault 5

Воздушни перничиња во браниците

Започнува сериското производство на првата серија роботакси возила

Stellantis и Renault половните дизел комбиња ќе ги прават електрични

Автономен автомобил IndyCar ќе пристигне во Гудвуд следната година