Rolls-Royce Cullinan Black & Bright Collection

Колекцијата Rolls-Royce Cullinan Black & Bright е најновото специјално издание на луксузниот crossover модел на престижната луксузна марка од Обединетото Кралство под капата на BMW, при што инспирацијата е „Москва ноќе“…

Изданието е ограничено на само пет возила и сите се достапни исклучиво на пазарот во Русија.

Основата е Cullinan Black Badge, така што името „Black“ стои во името, додека „Bright“ е таму поради нивните бои (Turchese Blue, Orange Metallic, Twilight Purple, Forge Yellow и Magma Red).

Внатрешноста е исто така во интересни бои, па да речеме дека еден од овие Cullinan добил „Bright Blue“ а другиот „Vibrant Orange“ ентериер.

Исто така, има детали направени од јаглеродни влакна, ѕвездено небо на покривот во кабината, како и прагови со натпис „ Black and Bright. Создаден специјално за Rolls-Royce Motor Cars Moscow“.

Дополнително, секоја црна значка Cullinan има и детали „Black Chrome“ на надворешноста и затемнета фигурина Spirit of Ecstasy.

Моторот е со работен волумен од 6,8-литри, со 12 цилиндри поставени во форма на латинската буква V со моќност од 447 kW / 600 КС и 900 Nm максимален вртежен момент.

Цената за Cullinan Black & Bright колекцијата не е наведена, но најверојатно е повисока од стандардната Cullinan Black Badge која изнесува 382.000 американски долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Отповик на Chiron Pur Sport поради проблеми со гумите

Niutron NV

Porsche прв ЕV што совладал висинска разлика од 4.842.967 метри

Noble M500

Hennessey  Venom F5. со ергеле моќно 1.817 КС

Bugatti го претстави својот ромобил Bytech

Жената Астронаут од проектот SpaceX место Tesle избра друг EV

Tesla Model S поминал 1,5 милиони километри!

Редок класичен Chevrolet Corvette