Royal Enfield го освои Јужниот пол

Два Royal Enfield Himalayan мотоцикли успеаја да го надминат суровото време и терен и успешно го завземат Јужниот пол…

Сантос Виџеј Кумар и Дин Коксон се двајца возачи кои успеаја да го изведат овој исклучително тежок потфат.

Двајцата го започнаа своето патување на два модифицирани Royal Enfield Himalayan модели од истражувачката станица Новолазаревскаја на Антарктикот.

За да поминат растојание од 3.200 километри им биле потребни девет дена, а пред да стигнат до целта успешно се соочиле со температури од -30 до -25 Целзиусови степени.

Покрај ниските температури, неопходно било да се справат и со ветер што дувал со брзина од 60 км/ч.

Дуото екстремни машини на две тркала мораше неколку пати да го промени курсот, но сепак успеа да стигне до Јужниот пол на 16 декември тековната  2021 прва што веќе е на заминување, а авантурата е изведена заедно со екипажот за поддршка.

За возењето да биде возможно, два хималајски две тркала претрпеа одредени модификации.

Треба да се потенцира дека Кумар и Коксон, исто така, возеле на збиена снежна патека од ледениот појас Рос до Јужниот пол, во обид да го намалат отпорот и да ги ограничат емисиите.

Два мотоцикли се уште се на Антарктикот во моментов.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ducati лансира scooter на струја!

Претставен BMW K 1600 за 2022 година

Yamaha MT-03 Iron Man

Новиот Sport Touring на Honda пристига на 21 октомври

Zero Motorcycle

Kawasaki претстави ново лого

Наскоро нова Honda Transalp

BMW Concept CE 02

Husqvarna FS 450 Supermoto