Руси и се е можно – Од Bentley направил тенк!?

Русите се просто вљубени во тенковите, a ова е воедно и доказ дека најрадикалните преработки на автомобили доаѓаат токму од најголемата по површина земја во светот…

Ако сете помислиле дека Bentayga е најспособниот, односно, нај прооедн  модел на Bentley на терени надвор од асфалтот, навистина многу сте се излажале .

Некаде во Русија постои Bentley Continental GT кој е едноставно речено незапирлив.

Некогаш преубав расен GT модел завршил во рацете на еден Рус на кој теренските пневматици, како и за теренски возења штимувано потпирање не му биле доволни во креирање на моќен, а атрактивен „теренец“.

Тој отишол неколку, море и повеќе, чекори понатаму и се одлучил за погон со гасеници.

А тоа преведено на најобичен јазик значи претворање на луксузниот GT во вистински тенк!.

За жал, бидејќи бензинскиот агрегат, со 12 цилиндри, поставени во форма на латинската буква –W, со работен волумен од 6,0-литри и со турбо полнач бил „мртов“ и барал нови турбини.

Поради тоа сопственикот се одлучил за многу поевтино решение и во својата креација на гасеници вградил бензински мотор со осум цилиндри поставени во форма на латинската буква V, со работен волумен од 4,3-литри, позајмен од Toyotа Crown, заедно со механиката што оди со истиот.

По проблемите со кои се судирал на почетокот, како што се испаѓањето на гасениците при возењето во свиоци, истите се затегнати и овој луксузен тенк почнал правилно да функционира.

Ние во овој прилог ви нудиме и видео запис  што ќе ви ја раскаже сета постапка на оваа преработка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Rivan со кујни на извлекување како дополнителна опрема!

Citroën Born Paris XV, 100 автомобилски икони за прослава на 100 роденден на брендот

Новиот Mercedes-AMG One вреди четири милиони долари!

Ново продолжение на посетата на фабриката Rimac Automobili!

Од Ливерпул на финалето на лига на шампиони во Мадрид со Škoda Favorit

Најавено годишно производство од 10.000 примероци на Tesla Roadster

Електричниот Lotus Type 130 себитира на 16 јули годинава

Škoda Mountiaq – креација на фантазијата на младите дизајнери од Чешка

Почна одбројување до премиера Bentley Flying Spur, лимузина со спортски DNK!