Рускиот АвтоВАЗ наскоро почнува со производство на „луксузни“ модели!

Руската компанија „АвтоВАЗ“ планира да претстави нови модели на автомобили Lada во следните пет години, и на тој начин да го претстави брендот во повисок опсег на цени – „повеќе од единаесет илјади евра“, рече претседателот на компанијата, Никола Мор…

„Планираме да го започнеме циклусот на модернизација на моделите од 2023 до 2026 година. „Lada ќе биде не само прифатлива марка за клиентите, туку и бренд што им овозможува на клиентите добри карактеристики по соодветна цена“, рече тој.

Во исто време, Мор изјави дека „АвтоВАЗ“ ќе остави поевтини модели во својата палета на производи и дека компанијата ќе изврши детална модернизација на производствените капацитети.

„Ова се однесува и на производството во Тољати и Ижевск, но се однесува и на модернизација на нашите инженерски бази“, рече претседателот на компанијата.

Претходно беше објавено дека производството ќе биде пренесено на единствената монтажна платформа „Reno-Nissan CMF-B“.

Според плановите што беа објавени на почетокот на годината, „АвтоВАЗ“ ќе лансира четири нови модели на автомобили на рускиот пазар, кои ќе бидат објавени до 2025 година. Новите генерации на теренски возила Niva, кои ќе бидат лансирани во 2024 година, исто така се вклучени во овој план.

АвтоВАЗ произведува автомобили и компоненти за две марки, Lada и Renault. Фабриките се наоѓаат во Тољати, АД „АвтоВАЗ“, АД „Lada Западна Тољати“ и во Ижевск, ДОО Lada Ижевск“.

Автомобили од семејството Ladа се: Vesta, X-Ray, Largus,  Granta и Niva. Оваа марка е лидер на рускиот пазар на автомобили со учество од повеќе од 20 проценти и е застапена во повеќе од 20 земји.

Според податоците од 2020 година, на рускиот пазар се продадени 343,5 илјади автомобили, што е за пет проценки помалку отколку во 2019 година.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На еден пат во Холандија властите ги потикнуваат возачите да возат побрзо

Hyundai Casper во производство од 15 септември

Полициски дронови ловат сообраќајни прекршители во Полска

Land Rover работи на перформанс Defender

Три верзии на електричниот ID. Buzz „иконата се враќа на голема врата“

Tesla Систем на автономно возење месечината ја препознава како жолто светло на семафор

Pininfarina Batista во 128 милиони комбинации!

Обновена Lada Niva Bronto

Volkswagen Atlas Cross Sport GT Concept