РЅА најави нова eVMP платформа

RYА Групацијата (Peugeot, Citroen, DS, Opel и Vauxhall) најавува дека во 2023 година ќе започнат со користење на новата eVMP платформа (Модуларна платформа за електрични возила) за нивните возила -Electric Vehicle Modular Platform)…

PSA Групацијата ќе ја користи eVMP платформата за идните седан модели во C и D сегменти и crossover креации, што ќе се продаваат во различни региони во светот.

Електричните модели со eVMP платформата ќе имаат автономија од 400 до 650 км (по циклус WLTP), како и батерии со капацитет на моќност до 100 kWh.

Покрај тоа, оваа платформа ќе биде основа за одредени хибридни модели што ќе се нудат на одредени пазари.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Škoda Enyaq iV- 2021: прв чешки SUV, класа на Kodiaq е навистина „вау”!

Електричен  Aviar R67 – Mustang на струја од Русија

Електричниот Fisker Ocean ќе се произведува во Австрија!

Hyundai го лансира Ioniq како нов суб-бренд за ЕВ

Lucid Air ќe го надмине Teslа во однос на автономијата на EV

Над милион јавни полначи за EV ширум светот

Audi брзината на процесорите поважна од бројот на КС

Групацијата FCA со партнерот Waymo уште поблиску о возење без возач!

Покажан првите примероци на хипер автомобилот Bugatti Divo