Safari Sportsman врвен Porsche 911 „теренец“

Брендот Russell Built Fabrication повторно го напаѓа светот на машините фокусирани на тешко пристапен терен со својот најнов проект Porsche 911 и ова дефинитивно може да биде најдобрата гадост што сме имале шанса да ја видиме од него досега…

Овој модел носи сосема нов облик на Safari Sportsman, додека за овој проект американската компанија ја искористи генерацијата 964 од моделите 911, опремувајќи ја со тркачки сертифициран теренски систем за суспензија специјално дизајниран од нула.

Новото поставување на суспензијата му дава на 911 растојание помеѓу оските од десет инчи и го продолжува растојанието помеѓу трагите на тркалата за два инчи.

Russell Built Fabrication, исто така, драматично го подигна спортскиот автомобил и го одвои од земјата (подлогата).

Клучните компоненти што се користат во новата суспензија се прилагодливи потпори, прилагодливи наклони, лежишта и глави – дизајнирани специјално да издржат тешки услови, долни A-краци изработени од челични плочи, 7075 алуминиумски столбови, нови стеги, врски и горни потпори.

Задниот дел на Safari Sportsman ги има предностите на челичните краци за влечење во кутијата, внатрешните бајпас амортизери и пружините на King, глави за тешките теренски услови и држачите од алуминиумски глави.

Направени се и бројни визуелни модификации на овој автомобил, а тие вклучуваат поставување на предните и задните рабови на тркалата, не помалку од шест лизгачки панели, вметоци од челични цевки во предниот и задниот браник и пар штитници за кал.

Комплет црни Rotiform тркала, исто така, се дизајнирани специјално за ова Porsche и доаѓаат придружени со Toyo Open Country гуми.

Достапни се и бројни опционални ставки, вклучувајќи жолти светла за магла на браникот, рели светла поставени на хаубата, карбонски багажник на покривот, roll bar со поврзување во четири точки и многу потребен држач за додатоци со две рампи за извлекување, ремен за влечење и кран .

Достапни се и три опции за мотори, од кои првата е целосно редизајнирана единица на брендот Russell Built Fabrication, со зголемен капацитет на 3,6 литри и носи 310 КС.

Вториот агрегат пристигнува во форма на голема опција од 3,8 литри добра за 350 КС, додека третата единица е варијација на оригинална машина со четири литри зафатнина способна да создаде моќ од 400 КС.

Сите три мотори доаѓаат со менувачи кои добија Stage 1 и Stage 2 модификации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се продава теренска изведба на Rolls Royce, сопственост на кралот на Мароко

До крајот на годината и специјален BMW M модел

Видео Goodwood Festival of Speed 2022

McLaren P1 Spider Lanzante

Се продава Fiat Tipo што го возел легендарниот Најџел Менсел

Alfa Romeo Giulia Speciale лимитирано издание во 15 примероци

Се продава единствениот Jaguar XJS Shooting Brake

Polestar 5 на „Фестивалот на брзината во Гудвуд“

Се продава уникатен Heuliez Intruder