Се подготвува новиот Citroen C3 Aircross

Следната генерација на францускиот crossover модел Citroen C3 Aircross пристигнува на пазарот за помалку од две години, односно во 2024 година…

Ќе се направат големи промени во овој урбан crossover за полесно да се задоволат стандардите за загадување на животната средина и да се олесни преминот кон целосно електричен погон. Како глобален модел, идниот C3 Aircross ќе се продава во Индија, Јужна Америка и Европа со различни карактеристики, во зависност од целниот пазар.

Се надеваме само дека неевропејците ќе добијат автомобил со кој Stellantis не се зафркавал кога станува збор за безбедноста, затоа што досега се покажа како практика дека животите на луѓето надвор од развиениот дел на светот се многу помалку вредни за производители на автомобили.

Citroen C3 Aircross е третиот модел на листата на најсклопувани, односно најпродавани во светот на овој француски производител.

Доволно е да се каже дека наследникот на овој урбан SUV е во центарот на вниманието на брендот со двоен Chevron во логото.

Предвидено за 2024 година, овој модел ќе претрпи значителни промени во однос на сегашната понуда.

Пред сè, ќе ја преземе платформата e-CMP на Stellantis. Оваа архитектура ќе биде основа и за обичниот Citroen C3, кој на пазарот ќе пристигне во 2023 година.

Што се однесува до употребливоста на идниот модел наречен Citroen C3 Aircross, тоа треба да се подобри благодарение на значителното зголемување на големината на автомобилот (од 4,15 метри во должина на 4,30 m) и зголемувањето на растојание помеѓу оските.

Поблиску по големина до Citroen C5 Aircross, C3 Aircross ќе преземе неколку стилски елементи од него, а во исто време ќе стане еден вид помлад брат. Благодарение на употребата на модерната техничка база претставена со името e-CMP, C3 Aircross ќе може да поставува мотори со внатрешно согорување и електрични мотори под хаубата со батерии поставени во подот, така што центарот на гравитација е што е можно понизок. а исто така не влијае на просторноста и волуменот на багажникот .

Моторите со внатрешно согорување ќе бидат само на бензин и несомнено ќе бидат микро – хибридизирани.

Покрај бензин, ќе бидат понудени и два електромотори.

Така, покрај вообичаениот електромотор со 136 коњски сили кој веќе ги опремува блиските четири тркала со ознаки на кои пишува Peugeot e-208 и Peugeot e-2008 и DS3 Crossback E-Tense, ќе има и послаб агрегат со моќ од 100 КС за вградување во основниот електричен модел., кој ќе се нуди со цена од околу 20 илјади евра, која би сакале да ја видиме.

Citroen C3 Aicross ќе се произведува во фабриката на поранешната групација PSA во Трнава, Словачка (моментално се склопува во Сарагоса, Шпанија) и таму ќе се произведува заедно со новиот модел C3, кој ќе започне со производство една година пред Aircross.

Како и кај сегашните модели C3 и C3 Aircross, стилот на овие два автомобили ќе биде сосема поинаков. C3 Aircross ќе се составува и во Јужна Америка (каде што ќе биде опремен со мотори способни да согоруваат етанол по потреба), а исто така и во Индија каде е планиран модел со седум седишта.

Ова е специфичен, посебен модел резервиран за индискиот пазар и нема да се продава во Европа.

Како денес изгледа индискиот модел можете да погледнете и на нашиот портал, а истото важи и за понудата на Citroen на пазарот во Латинска Америка.

Покрај Citroen C3 Aircross, групацијата Stellantis ќе го претстави и Opel Crossland (брат на платформата C3 Aircross) кој би требало да биде достапен само во електрична верзија.

Дополнително, Stellantis ќе понуди и други мали crossover модели, поточно Alfa Romeo Brennero, најверојатно и некој еквивалент од Fiat (покрај Fiat 500 X што треба да се обнови) и „Baby Jeep“ кој ќе го поддржува Jeep Renegade.

Ако на сето ова го додадеме Peugeot 2008 кој е ѕвезда во категоријата градски crossover креации, Opel Mokka и DS3 Crossback кој ќе биде рестилизиран оваа година, групацијата Stellantis ќе има опсег од десет модели од овој тип во 2024 година.

По сето ова, веќе воопшто не сме сигурни дали сме пишувале за Stellantis или Volkswagen Group.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пристигна новиот Citroën C5 X

Chery претстави пет модели под брендот Kaiyi

Mini Aceman Concept

Најавен MG 7

Обновени Fiat Cronos и Fiat Argo

Во “Sphere” новиот Peugeot 408 ги привлекува сите погледи…

Geely Binyue Cool

Нов Nissan X-Trail

Toyota Yaris Cross GR Sport