Се продава единствениот Jaguar XJS Shooting Brake

Jaguar XJS, кој познатиот производител на каросерии – работилницата Lynx го претвори во караван (Shooting Brake)…

Моделот Jaguar XJS беше премиерно претставен во 1975 година со желба да им понуди на своите клиенти нешто уникатно. „Мануфактурната“ работилница Lynx одлучи да развие Shooting Brake верзија, лансирајќи го возилото во 1982 година како Eventer.

Линч Евентер (Lynch Eventer) го импресионираше поранешниот директор за дизајн и потпретседател на Gucci, Паоло Гучи (Paolо Gucci). Тој го контактирал Линч и почнал да соработува со нив за развој на специјална Gucci варијанта на Eventer.

Готовиот автомобил бил претставен на салонот за автомобили во Женева во 1990 година, но модната куќа не сакаше неговото име да се поврзува со проектот, па знаците на Gucci беа отстранети.

Иако се планираше да се произведат 20 парчиња, тоа никогаш не се реализираше, што го направи овој Gucci Eventer уникатен, пишуваат светските агенции.

Автомобилот неколку пати ги менуваше сопствениците, а сегашен сопственик од 2014 година е Иан Берг (Ian Berg), ентузијаст на моделите на Jaguar и сопственик на Complete Classic Car Solutions.

Берг успеа да стапи во контакт со двете лица вклучени во оригиналната креација на Вечерта на Gucci и се впушти во реставрацијата.

За време на реставрацијата, автомобилот беше обоен во двобојна сина завршница со златна лента што се протега по страните на автомобилот.

Кабината се издвојува со светло сина кожа на седиштата, панелите на вратите, тунелот од менувачот и воланот.

На списокот со опрема може да се прочита и дека оваа уникатна креација има и различни портокалови кожни површини и сиви облоги на таблата со инструменти и теписите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Škoda  Enyaq iV кампер

ELegend EL1 и EL2 ќе бидат инспирирани од легендарни спортски автомобили

Tркачки Maserati MC20 GT2

Како е создаден светски препознатливиот архитектонски симбол на Минхен?

Конфискуван Ferrari 458 Italia во чешката полициска флота

Lamborghini Huracan Sterrato

Hopium Machina Vision

Toyota GR86 10th Anniversary Limited

Citroen C3 Aircross Rip Curl