Се продава Ferrari Enzo на кого се потписите на Шумахер, Барикело, Тот, Браун…

Ferrari Enzo отсекогаш бил посебен автомобил, а што да се каже за примерокот потпишан од легендите на Ф1 тимот од Маранело, вклучувајќи го и седумкратниот шампион Михаел Шумахер (Michael Schumacher)….

Супер автомобилот Enzo е произведен во само 400 примероци, а во Велика Британија ги има 31, вклучувајќи го и оној што се нуди на продажба.

Овој Enzo е посебен и поради фактот што ги има потписите на Ф1 тимот на Ferrari од 2004 година.

Првиот сопственик на болидот бил познат колекционер кој специјално го нарачал болидот во 2004 година, а со оглед на блиската поврзаност со марката, бил во пријателски односи со директорите и вработените во фабриката и Ф1 тимот.

Затоа неговиот Enzo го потпишаа Михаел Шумахер, Рубенс Баричело (Rubens Barrichello), Лука Ди Монтеѕемоло (Luca Di Montezemolo), Жан Тод (Jean Todt), Рос Браун (Ross Brown) и Најџел Степни (Nigel Stepney).

Денес вредноста на Enzo е изразена во милиони европски банкноти, а цената е значително зголемена со споменатите потписи.

Колку чини овој примерок, потенцијалните купувачи можат да дознаат на барање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се продава теренска изведба на Rolls Royce, сопственост на кралот на Мароко

До крајот на годината и специјален BMW M модел

Видео Goodwood Festival of Speed 2022

McLaren P1 Spider Lanzante

Се продава Fiat Tipo што го возел легендарниот Најџел Менсел

Alfa Romeo Giulia Speciale лимитирано издание во 15 примероци

Се продава единствениот Jaguar XJS Shooting Brake

Polestar 5 на „Фестивалот на брзината во Гудвуд“

Се продава уникатен Heuliez Intruder