Се продава Fiat Tipo што го возел легендарниот Најџел Менсел

FIAT Tipo е еден од оние најновите италијански класици во компактната класа, пред се благодарение на неговите фантастични спортски перформанси…

Tipo остана запаметен како крал на пространоста, а на овие простори многумина сопственици и медиуми често го споредуваа со  Yugo Florida .

Приказната сама по себе беше верзијата 1.8 DGT со дигитален кокпит.

Се појави 1990 година кога сме можеле да бидеме сведоци на настапите на Sedicivalvole.

Овој примерок го подари никој друг туку Најџел Менсел (Nigel Mansell). Тој ја заврши трката во Монца (Monza) на четвртото место, зад Сена (Senna), Прост (Prost) и Бергер (Berger).

Клучевите му ги врачи лично првиот човек на FIAT, Чезаре Ромити (Cesare Romiti), а истиот автомобил му беше подарен на тимскиот колега Ален Прост (Alain Prost), само во сина боја.

Овој Tipo сега е во продажба. Не е во врвна состојба, но сепак е многу интересна набавка. Британската (British) Racing Green нијанса изгледа одлично на неа, особено со црвени детали и специјални алуминиумски тркала.

А опремата е прва класа и вклучува подвижен покрив, кожни седишта и касетофон за автомобил Grundig – совршена временска капсула.

Посебен додаток е металната плоча која нагласува дека се работи за примерок од Mansell.

Инаку овој Tipo го придвижува бензинец 1,8 со 112 КС кој досега има поминато само 82.000 km.

Изгледа како добро купување, дури и за сегашната сума од 6000 евра, нели?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Škoda  Enyaq iV кампер

ELegend EL1 и EL2 ќе бидат инспирирани од легендарни спортски автомобили

Tркачки Maserati MC20 GT2

Како е создаден светски препознатливиот архитектонски симбол на Минхен?

Конфискуван Ferrari 458 Italia во чешката полициска флота

Lamborghini Huracan Sterrato

Hopium Machina Vision

Toyota GR86 10th Anniversary Limited

Citroen C3 Aircross Rip Curl