Се продава Ford Escort на принцезата Дајана

Принцезата Дајана беше една од најпознатите личности во 90-тите години од минатиот век, а автомобилот што и припаѓаше сега оди на аукција.

Иако ја чуваше својата приватност максимално, Дајана постојано беше во фокусот на медиумите и папараците и една од најфотографираните луѓе на планетата. Таа беше позната и по својата љубов кон автомобилите, а во 1994 година купи прекрасен кабриолет Audi

Сепак, еден од нејзините први автомобили беше Ford Escort од 1981 година, кој го доби како подарок за веридба од принцот Чарлс два месеци пред нивната венчавка. Придружбата од третата генерација принцезата ја користеше до август 1982 година за лични потреби, а тоа е воедно и најсреќниот период од нејзиниот брак со принцот од Велс.

Автомобилот тогаш исчезна, а сега повторно се појави и ќе се продава на аукција на 29 јуни во Есекс. Тој е во првобитна состојба со фабричка боја, и помина нешто повеќе од 133.000 километри. Ќе се продава со оригинални ознаки на регистрација WEV 297W.

На хаубата се наоѓа средрена маскота на жаба, идентична копија на подарокот што принцезата Дајана го доби од сестрата на Лејди Сара Спенсер за да ја потсети „на бајка за убава девојка чиј бакнеж ја претвори жабата во принц“.

Се проценува дека Ford Escort ќе се продава по цена од 30 000 до 40 000 фунти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Замената за Chevrolet Camaro ќе биде електрична лимузина

Електричен Citroen DS

Bentley Bentayga со фелни од карбонки влакна

Убавицата и Peugeot  208

LA Renault 5 Turbo 3 рестомод- Експлозија на 400 „грла“ во класично руво

Lamborghini 63 луксузна јахта/глисер со 4000 KС и топ брзина 111км/ч

Купувачите на новата Toyota Land Cruiser од Јапонија не можат да ја препродаваат година дена

Тркачки Audi RS Q E-Tron најавен за Dakar Rally 2022

Alpha Superwolf