Се продава Lotec C1000

Станува збор за уникатен хипер автомобил Lotec C1000 од 1990 година и иако можеби не сте запознаени со него, тој е многу посебен автомобил и моментално бара нов дом…

Како што често се случува со возила од мали марки, концептот на Loteca C1000 беше прилично необичен. Оживеа кога Lotec, тогаш познат како производител на тркачки автомобили од Групата 6 и Групата C, беше контактиран од нафтен тајкун од Обединетите Арапски Емирати. Тој побарал од Lotec да му го направи најбрзиот автомобил на светот и C1000 е она што тој го смислил, пренесуваат информативните агенции.

Во основата на C1000 е шасија од јаглеродни влакна, а во комбинација со лесни каросериски панели од јаглеродни влакна, автомобилот тежи само 1.080 kg. Lotec потоа му вгради Mercedes 5,6 литарски V8 и пар турбополначи Garrett. Автомобилот тогаш имаше 1000 КС, а сето тоа беше испратено на задните тркала благодарение на петстепен тркачки менувач на Hewland.

По 4 години развој и изградба, проектот е завршен во 1995 година. Наводно чинел 3,4 милиони долари (3,1 милиони евра), а Lotec дрско тврдел дека може да достигне 431 km/h. Тоа е извонредна бројка за автомобил кој беше лансиран три години пред McLaren F1 со максимална брзина од 386,4 km/h. Сепак, максималната брзина на Lotec никогаш не е потврдена.

Исто така, наводно, бил способен да забрза до 100 km/h за 3,2 секунди и 200 km/h за 8 секунди. Моментално се продава од врвен застапник во Мајами, а автомобилот се чини дека има само 4145 километри на покажувачот на изминатата километража.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вработени во Tesla скришум симнувале видео снимки од возилата и ги споделувале!

Opel Insignia со 66 литри дизел поминала 2095 км….

BMW Baby Racer

10 електрични половни автомобили на кои најбрзо им паѓа вредноста

Продажбата на автомобили со батерии во Германија повторно силна, но не и на хибриди

Нешто за рубриката „невозможна мисија“

Oд најгрдиот автомобил на светот направиле тркачки болид од 1300 КС

Електричната Mercedes Benz G Class е незапирлива

„Анонимец“ во Шпанија ги надмина Alfa Romeо, Hondа и Suzik…