Се продава редок и многу ценет Ferrari 375 America Vignale Cabriolet

Наскоро на аукција ќе се појави Ferrari 375 America Vignale Cabriolet од 1954 година…

Како ретко класично Ferrar, ова е едно од најпосакуваните од речиси секоја причина што можете да ја замислите. 375 America требаше да биде замена за 342 America, а вкупно беа произведени само 12 примероци.

Всушност, производната серија на Vignale првично вклучуваше само 10 автомобили пред да се произведат уште два кога 250 Europa беше фабрички модифицирана. Овој автомобил е еден од тие два и единствен од 12-те во групата што бил кабриолет, пишуваат агенциите.

Под хаубата се наоѓа 4,5-литарски V12 кој произведува 298 КС (219 kW) според фабричките спецификации. Тој е еден од трите најголеми мотори што може да се најдат во кабриолетот на Ferrari во текот на 50-тите години.

Целиот погон на автомобилот е исто така сертифициран од Ferrari Classicha, што овозможува лесно да се види зошто RM Sotheby’s очекува да достигне цена помеѓу 6,5 и 7 милиони долари.

Од дванаесетте изградени автомобили, осум од нив беа стилизирани од познатиот кочијаш Pininfarina, додека Vignalе беше задолжен за останатите. Како единствен кабриолет во групата, тој е и посебен поради реткиот фабрички тврд покрив.

Аукцијата започнува на 20 август на настанот RM Sotheby’s Monterey. Треба да се напомене дека кога за прв пат беше продаден, трансакцијата беше финализирана лично од Енцо Ферари (Enzo Ferrari), што само по себе е дел од историјата што секој ентузијаст може да го цени.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Škoda  Enyaq iV кампер

ELegend EL1 и EL2 ќе бидат инспирирани од легендарни спортски автомобили

Tркачки Maserati MC20 GT2

Како е создаден светски препознатливиот архитектонски симбол на Минхен?

Конфискуван Ferrari 458 Italia во чешката полициска флота

Lamborghini Huracan Sterrato

Hopium Machina Vision

Toyota GR86 10th Anniversary Limited

Citroen C3 Aircross Rip Curl