Се продава уникатен Heuliez Intruder

Во 1996 година, Heuliez произведе бизарен и уникатен SUV базиран на Mercedes G320, кој сега е достапен за продажба…

Иако е базиран на во форма на „кутија“ теренец на Mercedes, овој Heuliez Intruder е сосема поинаков од G- Class благодарение на својот елегантен и спортски дизајн со преклопен метален покрив.

Ова е единствениот пример на Intruder со метален преклопен покрив, додека серискиот модел кој следеше, произведен во само пет примероци, имаше тврд покрив.

Автомобилот првично беше обоен во сребрена боја, но потоа беше обоен во бело, потоа во црвено, а сега повторно е сребрен.

Во огласот за продажбата стои дека е детално реставриран и дека процесот чинел 280.000 евра, а продажната цена е пониска и изнесува 204.995 евра.

Intruder  е базиран на платформата од G – Class и е придвижуван од 3,2-литарски 6-цилиндричен мотор поврзан со четири степен мануелен менувач и погон на сите тркала.

Задржани се и диференцијалите за заклучување на диференцијалот од G320, а теренецот доби комплет големи гуми за сите терени (all terrain).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Škoda  Enyaq iV кампер

ELegend EL1 и EL2 ќе бидат инспирирани од легендарни спортски автомобили

Tркачки Maserati MC20 GT2

Како е создаден светски препознатливиот архитектонски симбол на Минхен?

Конфискуван Ferrari 458 Italia во чешката полициска флота

Lamborghini Huracan Sterrato

Hopium Machina Vision

Toyota GR86 10th Anniversary Limited

Citroen C3 Aircross Rip Curl