Се враќа „монструмот“ Saleen 7 и пристигаат и два новитета!

Компанијата Jiangsu Secco Automobile Technology Corporation, сопственик на марката Saleen од САД, најавува враќање на супер спортскиот модел S7, но тоа не е се’…

Пред се, S7 во најновата верзија ќе ниде задвижуван од бензински мотор, со работен волумен од 7,0-литри twin-turbo, со осум цилиндри во конфигурација на латинската буква „V“Ford Windsor, со моќност од 1500KS и 1800 Nm момент на вртење.

Тиј „ѕвер“ под хаубата овозможува фантастични перформанси: заабрзување ос 0 до 100 km/h за само 2,2 секунди и максимална брзинап од 480 km/h!

Во кусата информација не е наведено кога точно новата верзија на Saleen S7 ќе биде достапна на пазарот, но се вели дека ќе биде произведена во лимитирана серија.

Како што и рековме тоа не е се, бидејќи Saleen во својата понуда ќе воведе и уште неколку други модели и тоа по многу по пристапна цена одошто таа на S7.

 

Имено, најавени се и SUV модел Saleen MAC со 400KS и 450 Nm (продажбата би трњбало да започне во текот на наредната 2020 година).

Втората новина е  Saleen Maimai, помало електрично возило за урбана експлоатација во мегалополисите со електромотор моќен 80 kW/109KS и автономија на возење со едно полнење на пакетот батерии од околу 305 km

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пристигнува и мал Land Rover!

Од 2020 TDI моторите со сервисни интервали од  24 месеци или 30.000 km

Вгодина пристигнува фантастичниот Nissan GT-R50 Italdesign !

Genesis ќе се продава и во Европа

Почна продажбата на новиот VW Golf8 цената на стартот солена 27,510 евра!

Видео: Од свечената премиера на новиот Kia Хсeed во Македонија

Изненадување:Tesla Model Y со производство стартува порано

Уникатен Rolls-Royce Phantom одии на аукција!

Од Ford – сината боја ќе доминира во 2020!