Се знае погонот на новиот BMW M3

Шефот на одделот за планирање на BMW M – Карстен Прајс, откри пред списание Evo информации за погонот на новата генерација M3

Легендарниот седан ќе има  3.0 литарски twin turbo мотор со шест цилиндри, од X3 M и X4 M моделите и систем на погон на сите четири тркала xDrive од M5

Новиот M3 е S58 со два турбополначи со моќност во базната варијанта од 480 КС и 600 Nm, а во помоќната верзија ќе нуди + 30 КЅ (510 КС).

Спортскиот седан ќе има осум степен –M Steptronic со Drivelogic менувач и M xDrive систем со погон на само една оска, ист како кај M5, но го нема кај X3 M и X4 M .

Од новиот BMW M5 ќе бидат преземени активните амортизери и модернизираниот систем за управување, кој сепак ќе добие нови поставувања поради помалата тежина на M3.

Автомобилот се очекува да има маса од околу 1.600 kg, а ќе биде достапен со 19 и 20 инчни тркала„обуени„ во Michelin Pilot Sport 4 S пневматици

Актуелниот BMW M3 е опремен со мотор ос шест цилиндри и  431 КС и 500 Nm во комбинација со седум степен – автоматски менувач.

Верзијата M3 Competition има истиот мотор со 450 КС, а CS варијантата со 460 КС и 600 Nm.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот  Ford Focus ST Wagon жежок семеен автомобил

Porsche Cayenne S Coupe со V6 и 440 КЅ!

Претставен новиот McLaren Gt нов диктатор во лигата!

Opel Grandland X отсега ќе вози и на струја со 300 КЅ!

Citroen со ултра удобен футуристички концепт -Citroen 19_19 concept

Porsche 911 Targa (2020.) уловена на тестирање на автопат

Dacia на струја пристигнува 2021 година

VW I.D. доби име I.D.3 на финално филигранско дотерување пред лансирање!

Ford Mustang Shelby GT-S co 700+ KS