SEAT e Scooter дел од стратегијата за мобилност на Шпанците!

Како што беше најавено на почетокот на месецов (ноември), Seat денес, на саемот Smart City Expo World во Барселона и официјално го претстави својот електричеен скутер што гордо го нарекоа e-Scooter…

Од Seat е потврдено дека со продажбата на електричниот скутер ќе стартуваат наредната 2020 година, со најава дека  e-Scooter ќе биде наменет како на приватни клиенти, така и на  сервисите за споделување, но во моментот не излегуваат со неговата цена.

Треба да се потенцира дека Seat оваа креација на две тркала со погон на струја ја разви во соработка со производителот на електрични мотоцикли Silence, при што e-Scooter е и дел од стратегијата за микро мобилноста на Seat што помеѓу другото го вклучува и претставениот Minimo concept.

Инаку, Seat e-Scooter располага со максимална моќ од 11 kW/15KS, а може да „потегне“ до максимална брзина од 100 km/h, додека пак од 0 до 50 km/h забрзува за 3,8 секунди.

Неговата автономија на возење со едно полнење н батериите изнесува до 115 km.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Две нови тизер видеа за Maserati Ghibli hybrid

И официјално BMW iX3 – првиот електричен SUV на Баварците

Легендата повторно јава во изведби Ford Bronco и Ford Bronco Sport

Jeep Wrangler добива нов титански бензинец од 6,4 литри!

Најавен Aznom Palladium- Шест метри долг луксузен седан за сите терени!

Шпионски фотки на Nissan Frontier pickup од втора генерација

Peugeot 108 доби освежување и нови бои

Volkswagen Golf 8 Alltrack -2021: crossover изведен од караванот – Variant

Нови дополнителни информации за Toyota Corolla Cross