Шангај -светска промоција на првиот целосно електричен автомобил на Aston Martin

На салонот во Шангај Aston Martin и официјално го промовира својот прв електричен автомобил…

Инаку пред речиси четири години, во 2015-та Британците го претставија електричниот  Rapide AMR, но тогаш тоа беше само концепт автомобил.

Серискиот модел го носи името Rapide E, a ќе биде правен во соработка со  компанијата Williams Advanced Engineering со кој веќе и соработуваа на горе спомнатиот концепт.

Кога станува збор за деталите, кажано  дека Rapide E ќе го задвижуваат два електромотори со вкупна моќ од 612KS и 950 Nm вртежен момент, како и дека автомобилот со едно полнење на батериите со моќ од 65 kWh може да помине повеќе од  200 миљи ( над 322 km).

Исто така, тој спортски автомобил на струја ќе располага со супериорни перформанси.

Имено, спортскиот седна ќе забрзува од 0 до 60 миљи на час mp/h (96 km/h) за помалку од четири секунди и ќе постигнува максимална брзина од 250 km/h.

Покрај тоа од Aston Martin велат дека Rapide E dдобил и модифицирано потпирање, оптимизиран аеродинамичен пакет, нови тркала, а секако и LSD диференција.

Електричниот седан ќе се произведува во новата фабрика на Југ на Велс, a најавено е производство на лимитирана серија од само 155 примероци.

Испораката до првите купувачи би требало да стартува кон крајот на тековната 2019 година.

Во однос на цената, Британците, засега не даваат никакви информации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Hyundai Venue и официјално во Њујорк 2019!

Подновениот Audi R8 претставен во Њујорк 2019

Peugeot 508L PHEV со глобално деби на Шангај 2019

Глобална премиера на Porsche Cayenne Coupe во Шангај 2019

Renault City K-ZE електричен SUV промовиран во Шангај 2019

Во Шангај VW покрај Uz I.D. Roomzz concept и со SMV Concept и SUV Coupe Concept

Volkswagen ID. Roomzz Concept во Шангај 2019

Уловен новиот Ferrari FXX K Evo

Peugeot e-208 сака да биде најдобар автомобил на струја од ниската класа!