Шпанија ќе добие уште една Moto GP трка!?

МоtoGP календарот дефинитивно не недостасува во шпанските рунди…

За време на штотуку завршената сезона, во оваа земја се одржаа дури четири трки. Иако тој број ќе се намали на три следната сезона, Шпанија сепак ќе биде домаќин на најмногу настани во 2023 година.

Сепак, во наредните сезона, бројот на трки во оваа земја би можел повторно да се врати на четири.

Поранешниот шпански шампион во класата 125 кубика (1996) и европски шампион до 250 кубика (2001) Давид Гарсија напорно работи на ваков проект од 2018 година.

Заедно со неговиот татко, поранешниот возач на тркачки автомобили Нона Гарсија, тој сака да го донесе MotoGP во Андалузија.

Сместена на помалку од 35 километри надвор од главниот град на провинцијата, Севиља, патеката веќе доби одобрение од Градскиот совет на Кармона, градоначалникот Хуан Авила и регионалната администрација.

На Бадник ( за верниците од Римо – католичка вероисповест), Гарсијас доби уште еден подарок кога проектот доби одобрение од провинциското Министерство за развој.

Дуото сега може да продолжи да ја развива патеката од 4,5 километри (на парцела од 56 хектари. Патеката ќе има 16 свиоци и ќе биде блиску до аеродромот Сан Пабло де Севиља.

Кога ќе биде завршен, ќе биде трет по големина во Шпанија зад MotorLand Aragon во Теруел и Circuit de Catalunya. Патеката би имала и правец од 770 метри.

Ако се оди според планот, трката за Големата награда на Андалузија би можела да се најде во календарот на MotoGP веќе во 2024 година.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Porsche- Откако е одбиен од Red Bull и McLaren повеќе не сака да влезе во F1

Opel и ADAC го продолжуваат партнерството во рели купот на електрични возила

Alpine A110 GT4 Evo за Pikes Peak

Извршниот директор на F1 овој спорт никогаш нема да прејде на електрични автомобили

F1 возачи ќе можат да дадат политички, верски и лични изјави на свој личен простор

Cadillac V-LMDh

Ferrari SF-23 нелегален!?

McLaren претстави „специјален автомобил“ – MCL60

Formula 1- претставен Ferrari SF-23