Singer 911 Big Sur

Најновата рестомод креација на Singer базирана на Porsche 911 се вика Big Sur и веднаш привлекува внимание со Horizon Blue боја и Singer Racing Orange ленти …

Оваа комбинација е направена во чест на спонзорот на Porsche, компанијата Gulf Oil, бидејќи тркачките автомобили имаа таква надворешност во текот на 1960-тите и 1970-тите (најзапаметени по Porsche 917k).

Што се однесува до ентериерот, Singer тука предвидел електрично прилагодливи спортски седишта, прекриени со коњак (Cognac) кожа и пијано црни- безбедносни појаси.

Погонот е обезбеден од 4,0-литарскиот мотор на Singer, всушност модифицирана верзија на 3,8-литарскиот Cosworth мотор што го нуди и Singer.

 

Автомобилот има моќност од 291 kW / 395 КС и 427 Nm максимален вртежен момент.

Оваа моќ, се пренесува на тркалата од задната оска преку пет (5) – степен  мануелен менувач на брзини на Getrag.

Перформансите што ги нуди рестомод креацијата Singer 911 Big Sur се супериорни: Забрзувањето од 0 до 96 km/h за само 3,3 секунди, додека од 0 до 100 mph (161 km/h), податок интересен и за нас, но многу повеќе за клиентите од другата страна на Големата бара,  забрзува за 8,2 секунди.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се продава теренска изведба на Rolls Royce, сопственост на кралот на Мароко

До крајот на годината и специјален BMW M модел

Видео Goodwood Festival of Speed 2022

McLaren P1 Spider Lanzante

Се продава Fiat Tipo што го возел легендарниот Најџел Менсел

Alfa Romeo Giulia Speciale лимитирано издание во 15 примероци

Се продава единствениот Jaguar XJS Shooting Brake

Polestar 5 на „Фестивалот на брзината во Гудвуд“

Се продава уникатен Heuliez Intruder