Сите нови модели на ултра луксузниот бренд Rolls Royce ќе бидат електрични

Spectre е првото целосно електрично возило на марката Rolls-Royce и претставува значајна промена за овој производител на супер луксузни автомобили…

Но, од компанијата која целосно е под капа на производителот на премиум автомобили од Минхен BMW, велат дека тоа претставува само почеток во новата „електрична ера“.

Според извршниот директор Торстен Милер-Отвос (Torsten Muler-Otvos) во интервју за британскиот магазин Car, сите нови модели на Rolls-Royce ќе бидат електрични до крајот на тековната декада, односно до 2030 година.

„ Spectre е само електричен. Сите идни модели на Rolls-Royce, нови, ќе бидат само електрични, додека ќе го задржат она што го претставува битието на Rolls-Royce. Ова треба да биде најдинамичниот RR досега во историјата. И тоа е“, рече Мулер-Отвос во интервјуто.

Оваа одлука да се понуди Spectre само во електрична форма поставува преседан за сите идни модели на Rolls-Royce, кои исто така ќе бидат само електрични.

Сепак, Muller-Otvos потврди дека моделите на Rolls-Royce со мотор со внатрешно согорување, вклучувајќи ги Cullinan, Ghost и Phantom, сепак ќе бидат достапни неколку години.

Muller-Otvos верува дека преминот кон електрична енергија ќе биде лесен за Rolls-Royce, бидејќи нивните возила се веќе познати по нивното непречено, тивко и агилно возење.

Тој, исто така, ја гледа електричната енергија како добро решение за луксузниот бренд и неговите клиенти, кои првенствено живеат во центрите на градовите и ги користат своите возила за кратки патувања.

Иднината на брендот Rolls-Royce е секако електрична.

Компанијата работи на електрични возила повеќе од една деценија и сега е подготвена да го лансира своето прво целосно електрично возило, Spectre.

И покрај тоа што сите идни модели на брендот Rolls-Royce ќе бидат електрични, автомобилите сепак ќе го задржат луксузот и искуството во возење по кои брендот е познат.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Alvar Romeo Stelvio и Giullia 2026 добиваат електрична замена

Индустрискиот подвиг на Dacia

Е-велосипед со поголем домет од некои електрични автомобили…

BMW развива електричен мотоцикл со големина на G 310

Kолку се полоши евтините од премиум гумите

Peugeot 408 на тестот за избегнување лос

Tesla најави crash test на Cybertruck

Audi Q2 станува електричен модел

Mazda се приклучува на истражувањето за горива од новата генерација