Škoda Enyaq iV- 2021: прв чешки SUV, класа на Kodiaq е навистина „вау”!

Škoda Enyaq Ikoda во димензии (4648 x 1877 x 1618 mm) сличен на SUV на Kodiaq ќе има моќност до 225 kW (306 КС), заден или 4 × 4 погон и досег до 500 км со едно полнење на пакетот батерии…

Škoda Enyaq iV , првиот чешки теренец на струја, веќе предизвика голем јавен интерес, а многумина погрешно изјавуваат дека станува збор за електрична верзија на успешниот модел Škoda Kodiaq.

Како ќе изгледа Škoda Enyaq iV, покажуваат само објавените фабрички скици.

Да, истиот концепт на каросеријата – SUV од средната класа, сличен дизајн, слични димензии – Enyaq iV (4648 x 1877 x 1618) е 49 mm пократок, 5 mm потесен и 41 mm понизок, а растојанието помеѓу оските (2765) е за 26 mm помало .

Но, сличностите завршуваат тука. За разлика од Škoda Kodiaq  кој е SUV изграден на заедничка модуларна платформа за попречно монтирање на моторот од предната страна (MQB), со оригинален погон на предните тркала и можност за поврзување на задниот дел (4 × 4), Škoda Enyaq iV е создаден на заедничката модуларна платформа за групата со електричен погон (MEB), со оригинален погон на задните тркала од 109 kW (148 КС).

Најмоќната верзија ќе има втор електричен мотор за управување на предните тркала (4 × 4) и вкупна моќност од 225 kW (306 КС).

Автономијата на возење, со едно полнење на батериите, ќе изнесува, според стандардот WLTP, до 500 км, а забрзувањето на најмоќната верзија од 0 до 100 км/ч ќе  изнесува 6,2 секунди.

Затоа ќе биде поевтин, но и пофункционален, дериват на премиум моделот Audi e-tron.

Удобноста на ентериерот ќе биде слична на онаа на Kodiaq, а поради литиум-јонскиот акумулатор во подот, основниот волумен на багажникот ќе биде 585 литри (Kodiaq 650).

Тоа сигурно ќе биде нов, силен адут од Млада Болеслава…

Сите Верзии

Škoda Enyaq iV 50 – 109 kW/148 KS – заден погон – 55/52 kWh – 340 km

Škoda Enyaq iV 60 – 132 kW/179 KS – заден погон – 62/58 kWh – 390 km

Škoda Enyaq iV 80 – 150 kW/204 KS – заден погон  – 82/77 kWh – 500 km

Škoda Enyaq iV 80X – 195 kW/265 KS – погон 4×4 – 82/77 kWh – 480 km

Škoda Enyaq iV vRS – 225 kW/306 KS – погон 4×4 – 82/77 kWh – 480 km

Капацитетот на батеријата (kWh) e бруто/нето ( искористив), досег по WLTP

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Перформанс електричниот Ford Mustang Mach-E GT пристигнува во Европа

Peugeot 508 PSE официјално претставен

Новите модели на Volvo со специјални системи за пречистување на воздух

Најавен електричен Ford F-150

Toyota Yaris на Euro NCAP crash Test освои 5 ѕвездички

Volkswagen се пофали со можностите поточно со ефикасното полнење на ID.4

Daimler ги претстави водородниот камион и електричниот Actros

Kia Motors ја забрзува деловната трансформација да стане водечки EV бренд

Папараци го „уловија” маскираниот Volkswagen ID.6 на тест возење