Škoda Mountiaq – креација на фантазијата на младите дизајнери од Чешка

Изграден врз база на чешкиот SUV модел Kodiaq, засега, останува само визија и концепт примерок…

Дури 35 студенти на школото под палка Škodа и официјално го претстави својот прв проект: по осум месеци на интензивно работење во јавноста се појавија со спектакуларна изведба на камионет.

Возилото замислено на база на Kodiaq доаѓа во впечатлива Sunset Orange боја.

Концепт автомобилот импресионира веќе на прв поглед со бројни визуелни нагласувања како што е на пример светлосната лената на покривот и препознатливата предна страна со вител , потоа bullbar и останатите светлосни ефекти.

 

За погон е задолжен  бензинскиот TSI  агрегат , со работен волумен од 2,0-литри со моќ од дури 280 KS.

Се чини дека студентите максимално ја искористиле слободата дадена во креирањето на овој камионет.

Проектот веќе шеста година по ред служи како излог на техничките вештини на студентите на школата за дизајн на  Škoda. 

Нема сомневање дека уште многупати ќе слушнеме и ќе го видиме Mountiaq, барем на претстојните изложби на кои производителот на автомобили од Чешка ќе учествува.

А, кој знае можеби првите луѓе на Компанијата ќе најдат интерес и за производство на овој камионет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Alfa Romeo Stelvio QV спортски автомобил на годината!

Bentley Continental GT Pikes Peak special edition „пламна“ за 60 секунди

Јannarelly Automotive Design-1 пристигна на пазарот во Велика Британија

Bugatti Chiron со две специјални едиции Noire поблиску до „перфекцијата“!

FCA Heritage повторно почна да произведува делови за Lancije Delte HF Integrale

Thor24 -крал на влекачите со 3974 KS!

Папата има нов автомобил –Dacia Duster!

Модифициран VW Atlas Cross Sport R на Baja 1000!

Tesla Cybertruck повлече Ford F-150!, но Маск, по „обичај“ мамел!?