Škoda произведе 22 милионито возило

Една куса вест од Škoda од каде, денес, соопштија дега го произвеле 22-милионитото возило сметајќи од 1905 година…

Поточно речено, 22-милионитата Škoda e произведена во Кина, во фабриката SAIC-Volkswagen во местото Чангс, a честа ја има моделот Kodiaq GT што, инаку, се продава само на пазарот во Кина!

Треба да се потенцира дека Škoda од 1991 година, од кога е во сопственост на германскиот автомобилски концерн Volkswagen, произвела 17 милиони возила…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Honda концепт ја најавува електричната иднина во Кина на Шангај 2019

Најавен електричен хипер автомобил Lotus Type 130

Renault со нов дизајнерски центар во Шангај

Детектори што препознаваат дали користите мобилен додека возите!

VW размислува да земе поголем пакет акции од заедничката компанија со ЈАС

Geely лансира нов електричен бренд -Geometry со „убиец“ на Тesla Model 3!

Наскоро и официјално Polestar 2 а во производство вгодина!

Nissan X-Trail со нови и поефикасни мотори

Во Шангај Audi ќе се престави со  Audi AI: ME, Audi e-tron и Audi Q2L e-tron