Škoda Scala воодушеви на EuroNCAP тестот!

Новиот компактен модел се одликува со инзвонредна активна и паасивна безбедност …

Во категоријата за заштита на возрасните патници во автомобилот, пространиот комопакт на Чесите добил 97 % од сите можни бодови.

Исто така, како додаток на се Scala доби шест бодови за заштита на велосипедистите.

Тоа е уште еден голем успех за новиот модел и потврда за неговите високи квалитети.

Новата Škoda доби максимални оценки од пет ѕвездички во сеопфатниот тест на независната Европска програма за процена на новите автомобили (Euro NCAP).

Тоа го позиционира во рангор на најсигурните возила во неговата категорија, со врвнои карактеристики за заштита на возразните патници и за велосипедистите.

Покрај тоа и во однос на сигурносните технологии и асистенцијата во возењето се покажа на високо ниво.

Со сето тоа овој нов адут на Škoda ги има сите предуслови за постигнување на нови рекорди во продажбата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од 2020 TDI моторите со сервисни интервали од  24 месеци или 30.000 km

Дузина (12) автомобили на новиот Euro NCAP crash тест

Аутомакедонија со зимски сервис по супер поволни услови!

Екологија и Renault од пластични шишиња до нов ентериер!

Ексклузивно: Новиот Mercedes-Benz Actros – Камион на годината за 2020

За еколошко и поекономично возење авт- плин во  „Аутомакедонија“

ZF и Danfoss партнери во развој на е-погони

Citroën  Jumpy: прв модел подготвен за електрификација

Peugeot товарна гама: „Од професионалци за професионалци“