Škoda во февруари продаде над 90.000 модели!

Škoda на глобално рамниште во февруари испорача 90.900 автомобили, што поради намалената побарувачка во Кина, е со 2% под минатогодишното ниво за истиот месец

Škoda има респектабиле настап на пазарот во минатиот месец – февруари пред се во Западна Европа, каде достигна 41.100 автомобили или со 7,2% повеќе во споредба со февруари 2018., при што во  Германија, постигна пораст од +11,5%, во Швајцарија е +36.4%, а во Франција +14,4%.

Резултатот на Škoda во Централна Европа е на ниво од 17.300 возила (-6.1%), а во Источна Европа се забележан пораст (+13.1%.)

Најдобро продаваниот автомобил на Škoda во февруари на глобално ниво била Octavia и покрај помалата продажба од истио месец лани (26.400, -16.9%), а потоа се подредуваат Fabia (15.700, -4.4%), Rapid (13.000, -10.3%), Kodiaq (11.200, + 9,9%), Karoq (10.300, + 71.5%), Superb (8200, -27.5%), Kamiq (3000) и CityGo (3100, + 21.1%).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Kia со прва скица го најави скорешното доаѓање на crossover моделот X-Ceed

За враќање во САД Peugeot се фокусира на C и D сегментите

Заеднички проект на Karma и Pininfarina

Citroën со најубав штанд на салонот за автомобили во Женева 2019-та

Opel се враќа во Русија

Доделени наградите „Автомобил на годината во Македонија“ за 2019-та

Сензација-Пристигнувањето на VW Golf 8 генерација одложено за март 2020-та!?

Volvo ја завршува приказната со дизел мотори

Ротацискиот мотор на Mazda се враќа со висок стил