Следно ниво VW и Ford договорија соработка и за автономни и за EV

Американскиот производител на автомобили ќе произведува електрични батериски возила на MEB платформата на VW Group, a германската Група ќе инвестира 2,6 милијарди долари во автономниот систем на Аrgo AI во сопственост на Ford…

Поинтензивна и се’ поинтензивна станува соработката помеѓу двата џина во автомобилскиот свет што сега се согласија да ја прошират  нивната глобална алијанса што и го официонализираа на неодамнешната срдба со медиумите во  Њујорк.

Сега се знае дека Ford ќе ја користи MEB платформата на Volksweagen за електрични возила на која ќе се базира целосно нов електричен автомобил наменет за Европа, при што „Америте“ очекуваат продаажба од над 600.000 електровозила на европскиот пазар во тек на шест години, почнувајќи од  2023.

Германците инвестрирале седум милијарди долари во MEB платформата од 2016 година и планираат да ја користат во околу 15 милиони автомобили во своите марки VW, Audi, Skoda и Seat.

Првиот модел кој ќе се базира на MEB ќе биде VW ID.3, чија производна верзија ќе биде претставена, во септември годинава, на Саемот за автомобили во Франкфурт.

Инаку од Ford кажаа дека се во преговори и за втор модел базиран на MEB платформата.

Од друга страна, Volkswagen ќе инвестира 2,6 милијарди американски долари во Argo AI, автономниот систем на Ford, со една милијарда долари како директно финансирање.

Компанијата исто така ќе купи 500 милиони долари од акциите на Ford во Argo AI во текот на следните три години, со што ќе стане рамноправен партнер со Ford, а резултаот на тоа е пораст на вредноста на Argo AI на седум милијарди долари!

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Брз и успешен старт за Ssang Yong и Аутомакедонија

Dacia со секоја година се подобра и подобра

Lada во 2019 со мал пад на продажбата во Европа, но доминира во Русија!

Од Nissan со демант дека бараат развод на „бракот“ со Renault !

Дизелите повторно на удар, нови податоци пак фрлаат дамка на нив

Mеrcedes и Gеely со заеднички проект вреден околу 800 милиони долари!

Пристигнува најмалиот- baby Jeep!

Honda Civic Type R во Токио ќе ја покаже освежената појава

Се вжештува атмосферата во премиум лигата – Аudi најави нови модели!