Снимена новата Dacia Logan!

Низ интернетот „протекоа“ шпионски фотографии и информации што се однесуваат на новата, трета, генерација на малата романска лимузина Daciа Logan…

Како мало потсетување ќе спомнеме дека Sandero и Logan од актуелната генерација се претставени пред речиси осум години, во  2012 на Салонот за автомобили во Париз, a на почетокот на  2013 им се придружил и практичниот караван Logan MCV.

Како и новото Sandero, така и новиот Logan ќе биде изграден врз CMF-B платформата.

Исто така, автомобилот ќе биде и неколку сантиметри подолг од актуелната генерација, а ќе има и поширока трага на тркалата.

Останува да почекаме и да видиме дали и багажникот ќе има поголем капацитет од досегашниот модел (510-литри).

Автомобилот ќе се карактеризира со модерен екстериер и со LED светла, а ќе има и поголема пространост во кабината што ќе биде изработена од по квалитетни материјали и со побогата опрема (секако ќе има и помодерен информативно забавен систем).

Во однос на погонските единици, најверојатно во понудата ќе бие  и 1,0-литарски бензински мотор со три цилиндри и моќност од 65KS и од 75KS,  потоа истиот мотор надграден со турбо полнач со 100KS, како и дизел – dCi мотори со моќ од 85KS и од 115KS.

Можно е некои верзии да добијат и mild hybrid систем, a повторно ќе бидат понудени и TNG варијанти.

На крај и информација дека премиерата на новата генерација на Logan ќе биде кон рајот на тековната 2020 година, а тоа значи дека пошироката јавност ќе може да го запознае на почетокот на октомври годинава, на салонот за автомобили во Париз.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Jaguar Land Rover Project Vector- иднината на убаната мобилност

2020 -Nissan Navara N-Guard унапреден работник за тешки задачи!

IED Tracy concept

Во Женава Toyota ќе настапи со мал crossover oд B сегментот

Во Женева деби на луксуз со Bentley Mulliner Bacalar

Конечно откриен Volkswagen Golf R (2021)- Top Gun компакт со 333 KS!

2021 Kia Sorento интуитивност за оубаво чувство во возењето!

Volkswagen Golf 8 GTD подготвен за дби на Palexpo 2020 во Женева!

HANKOOK е избран од AUDI за фабричко вградување во новите AUDI Q8 и SQ8