Собрал 57 казни за пребрзо возење за 54 дена!

Неславниот рекорд за наплата на казни го држи возачот на Volkswagen Beetle

Велшкиот возач Џон Кели (John Kelly) бил многу „вреден“ за нешто помалку од два месеци оваа година и собрал дури 57 казни за пребрзо возење. Со оглед на тоа што наплаќаше пенали за 54 дена, тоа значи дека секој ден добиваше барем по една казна, а некои денови беа поплодни.

Ова се казните што ги наплатил од 19 февруари до 14 април, а сите се евидентирани на четири локации, каде максималната дозволена брзина е 50 км/ч, пишува Eales Online. Бидејќи не платил ниту една казна, долгот пораснал на речиси 47.000 фунти, пренесуваат информативните агенции.

Кели редовно возеше најмалку 70 км/ч низ четирите релативно ниски гранични зони и беше забележано дека минува 110 км/ч. Ако се прашувате зошто не ја продолжил својата пракса, одговорот е затоа што на 14 април бил запрен од полицијата. Откриле дека автомобилот нема осигурување, па Кели останал без својот VW Beetle.

Со вкупно 57 тикети за брзо возење и еден за поминување на црвено светло, Кели пристигна на суд каде што беше казнет со 46.880 фунти и 48 казнени поени. Возачката дозвола му е одземена на 36 месеци.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Volvo е само „нашминкан“ Geeli ?!!!!

F1 возачите Valtteri Bottas и Zhou Guanyu тестираа Alfa Romeo Tonale plug-in hybrid Q4

Најавен е редизајн на Peugeot 2008!

Отповик на McLaren Artura поради истекување на гориво и опасност од пожар

Bertone GB110 – класичен хипер автомобил што во себе има „италијанска душа“

Changan Lumin

Позната е цената на првиот автомобил на Moskvich

Во фабриката на Nissan во Петроград ќе се произведуваат модели на Lada

Колку време е потребно за кабината на EV да се загрее на 20 степени?