Специјална едиција на Bentley Continental GT

Дизајниран со помош на Mulliner, моделот во ограничена серија, претставува кабриолет едиција, инспирирана од баварскиот регион, која доаѓа во само еден примерок

Познат како креатор на луксуз на тркала, Mulliner потекнува од времето пред автомобилската ера, каде уште во 1500-те години бил произведувач на луксузни кочии, за крунски глави и бчлагородници…

Пред речиси еден век, Bentley се најде во рацете на Mulliner, а сега тие заедно ја изработија ограничената верзија на популарниот модел Continental GT Convertible.

Инспириран од баварскиот регион, новата ограничена едиција го носи името Bentley Continental GT Convertible Bavaria Edition.

Новиот кабриолет е креација на Стефан Силаф, шеф на одделот за дизајн на Bentley, кој преку овој модел тој му оддава почит на планинскиот германски регион.

Тематсиот стил на моделот се базира на бела и сина боја, нијансите на баварското знаме, каде екстериерот е во Glacier бела боја, пропратен со контрастен Imperial син покрив.

Овој тренд го прати и ентериерот, со бело –сините  контрастни шевови, како и Mulliner Glacier белата централна табла.

Напред, ќе ја најдете истата шема како кај баварското знаме, која продолжува на потпирачите за глава и хромираните плочи.

Како и останатите Bentley модели со Mulliner спецификации, Continental GT Convertible Bavaria Edition е опремен со хромирани предни светлосни уреди и 22-инчни Mulliner фелни.

Што се однесува до погонската единица,  aгрегат со 12 цилиндри поставени во форма на латинската буква W, кај оваа едиција нема претрпено никакви промени во однос на перформансите .

Па така забрзувањето од о до 100 km/h  останува непроменет, за 3,8 секунди, како и максималната брзина од 333 km/h

Ограниченото издание се состои од само еден примерок, кое официјално ќе биде претставен на ексклузивен настан во Минхен.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руси и се е можно – Од Bentley направил тенк!?

Обновен Citroën Scarabee d’Or првото возило што ја минало Сахара!

BMW i3 -хит за полицајци пожарникари и итна служба…

Баварците ја одбележуваат 35 годишнината на Series 5 со лимитирано издание

Renault Zoe такси што самостојно вози!

Книгата за брендот Bentley поскапа од автомобил на оваа марка!

Посебна серија Smart ForTwo FCE #21- за збогување со бензинците

Porsche Driving Expеrience-нова авантура и промоција на новиот 911 во Македонија

Новиот Alfa Romeo 8 C – Hybrid co 800 KS