Специјална верзија на Jaguar E-Pace

Последниот специјален модел на британската марка има широк спектар на дополнителна опрема, но и уникатна палета на нови бои

Jaguar ја лансирање новата специјална верзија на својот SUV предводник, E-Pace под името Chequered Flag Edition, што претставува подобро опремена верзија на врвниот E-Pace R-Dynamic и има врвен опсег на бројни перформансни и стилски надградби, како и уникатна палета на бои.

Однадвор  Jaguar E-Pace Chequered Flag Edition вклучуваат нови 19-инчни алуминиумски фелни, голем број „ Chequered Flag “ ознаки и избор од четири ексклузивни бои и исто како и E-Pace R-Dynamic, каросерија во спортска изведба, со двојни издувни цевки и LED светлосни уреди.

Внатре, Jaguar E-Pace Chequered Flag Editionдоби спортскиот управувач од R-Dynamic, 12.3-инчен дигитален екран и предни седишта со греачи, изработени од кожа со црвени шевови, а тука е и новиот 10-инчен информативно забавен систем, со поддршка за Apple CarPlay и Android Auto.

Погонската палета на новиот E-Pace е составена од четири мотори; почнувајќи со турбо диаел со работен волумен од 2,0 литрс, со четири-цилиндри, со две изведби на моќност, со 148 КС и вртежен момент од 380 Nm и со 178 КС и 430 Nm .

Следат  бензински агрегати, со работен волумен од 2,0 литри, со турбо полнач, со две варијанти на моќност:од 197 КС и 320 Nm вртежен момент, односно 246 КС и 365 Nm.

Сите овие изведби се поврзани со девет-степен автоматски менувач и систем за погон на сите тркала.

Во останатите карактеристики кај Jaguar E-Pace Chequered Flag Edition се вбројува адаптивниот динамички систем на Jaguar, што обезбедува подобрено ракување и удобност при возењето, со прилагодување на амортизацијата и аголот на отклонување на каросеријата во зависност од површината на патот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најпознатиот автомобил на Џeмс Бонд повторно во производство- Цена „боли глава”

Екстремна заштита: Блиндирана G Class што ниту 13 кг. TNT не и можат ништо

Одложено пристигнувањето на Ford Mustang Mach-E во Европа

Новата Mokka: Opel се фокусира на плочките со имињата на моделите

Nissan го лансира специјалниот GT-R50 Italdesign вреден над милион долари !

Alfa Romeo 8C 2300 тркачка икона што знаела само за победи на жешките патеки!

Ралф Шумахер за свој нов автомобил ја избрал Lada Niva

Bentley Bacalar во бои на виножито!

Видео: Porsche 911 Turbo S забрзува до 100 km/h за 1,9 секунди