Специјално изданија на Lexus LC 500

Премиум  марката на Toyota – Lexus штотуку лансира ново специјално и ограничено издание на своето луксузно купе LC 500, именувано како Inspiration Series и мора да признаеме страшно добро изгледа…

Тоа специјално издание на јапонското купе однадвор е веднаш препознатливо по  21-инчни алуминиумски фелни во два тона на бои и впечатлива Nori Green Pearl боја, ексклузивна за LC 500 Inspiration Series.

Внатре исто така добила низа измени во однос на „основната3 верзија, како шама на двобојност , комбинација на кафена нијанса и алкантара што го потенцира нивото на луксуз, а контрастот  го даваат црните кожни завршетоци по инструмент таблата, централната конзола, вратите и управувачот со кафени шевови.

Инаку, кога станува збор за моторизацијата, моделот LC 500 Inspiration Series  под хаубата има ист  тѕрбо бензинец со работен волумен од 5,0 литри, со осум цилиндри поставени во форма на латоинската буква  V,  со 471 КЅ и 540 Nm.

Силата преку 10 степен автоматски менувач и диференцијал со ограничено лизгање се пренесува на тркалата на задната оска .

Како и стандардната варијанта, специјалната едиција на моделот достигнува брзина од 100 km/h за време од околу 4,5 секудни и јури до максималните 270 km/h.

Специјалниот LC 500 Inspiration Series е ограничен на само  100 примероци што на пазарот ќе се појават во октомври тековната 2019 година .

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Серискиот Alfa Romeo Tonale на пазарот во 2020 или 2021

Конечно пристигнува новиот Nissan Juke на нови фотки!

Светски премиери на Opel IAA 2019, Нова Astra, Corsa и Grandland X plug-in хибрид

Škoda Superb RS (2020), дизелски 240 KS, предизвикувач на спортската елита!

Rezvani Tank – Најсилниот SUV на светот

Fiat Cronos HGT за жал не и за Европа!

Нова Kia Mohave

Третата генерација на Opel Insignia (2022) ќе биде изведена од Peugeot 508

Аudi со помош на Rimac Automobili подготвува електричен наследник на R8