Средба полна страст: Легендарна Alfa или новиот Quadrifoglio?

Отпрвин, ќе помислите дека изборот е очигледен, но колку повеќе размислувате за тоа, толку е потешка одлуката…

Не за љубителите на класици, затоа што Alfa 2000 GTV од 1973 година е сè што сонува ентузијаст за ангажирано – динамично возење.

Исто како и пред речиси половина век, оваа Alfa  е и денес неисцрпен извор на хормони на среќа што ќе ви го поправи дури и најтешкиот ден.

Иако е придвижуван од 2.0 –литарски, со 150 КС бензински мотор, тоа е повеќе од доволно за да се потите зад воланот.

Од друга страна доаѓа Giulia Quadrifoglio, што Throttle House ја соочи со класиката на Alfа.

Покрај тоа што е модерен седан, овој автомобил се напојува со 2,9 V6 twinturbo мотор, со повеќе од 500 КС, дело на Ferrari.

И да, во овој автомобил е сè најдобро што Alfa има да го понуди, тоа е буквално тркачки автомобил кој има легално дозвола за возење на отворен пат.

Двата автомобила имаат свои добрите и лошите страни, а само личниот афинитет може да суди, нели?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гаража во Токио место од соништа за вљубениците во Lamborghini

Maserati Ghibli Trofeo, Quattroporte Trofeo  и Levante Trofeo

Новиот Nissan GT-R пристигнува 2023  година со хибриден погон

Auto Bild го најавува Volkswagen Golf 8 Variant

Од млазен авионски мотор до куќичка за кампување!

Наскоро обновена Bentley Bentayga Speed

Lada 4×4 кампер

Volkswagen навести враќање на класичните модели, но со електричен погон

Кристијано Роналдо го купи најскапиот автомобил на светот Bugatti La Voiture Noire