Стартува производството на новиот BMW X1

Сериското производство на новиот BMW X1 (U11) започна во фабриката на BMW во Регенсбург, а неговите варијанти можат да се прават на една линија, целосно независна од погонскиот систем…

Ова не се однесува само на бензинските и дизел моторите со преден или погон на сите тркала и два plug- in хибриди, туку и за електричниот автомобил BMW iX1 xDrive30.

Компактниот SUV е дизајниран од самиот почеток да произведува електрифицирани и целосно електрични верзии. ставете рамо до рамо со варијанти со конвенционален погон.

Бензинските и дизел варијантите на BMW X1 (U11) се очекува да бидат лансирани во Германија во октомври тековната 2022 година, додека plug-in хибридите iX1 xDrive25e и X1 xDrive30e, како и електричниот автомобил iX1 ќе следат во ноември.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Audi вложува уште 300 милиони евра во својата фабрика во Унгарија

Hyundai и KiA во проблеми поради дизелот

До 2030 година во ЕУ ќе има над 60 милиони електрични автомобили

Половина од постојките за полнење на EV во Европа се лоцирани во две земји

Stellantis го запира производството во погоните во Рен поради недостаток на чипови

Tesla ги поскапи автомобилите во САД поради инфлација

Во Шпанија ќе се произведуваат новите генерации на електрични модели на Ford

VW е нова жртва на недостаток на полу проводници во светот на автомобилите

Гига фабриките на Tesla во Тексас и Берлин просто „горат“ милијарди долари !