Stellantis го запира производството во погоните во Рен поради недостаток на чипови

Групацијата Stellantis ќе го запре производството во фабриката во Рен во Франција на почетокот на јули а причините се познати проблеми во синџирот на снабдување со делови- чипови и полу проводници…

Во оваа фабрика се произведуваат автомобили со средна големина на марките Peugeot и Citroen.

 

Причината за стопирањето е недостатокот на чипови, што е се поголем проблем во светската автомобилска индустрија и кој како што сега стојат работите во догледно време нема да има решение.

Потсетуваме дека истата фабрика во Рен претходно претрпе прекин на производството поради недостиг на компоненти.

Исто така, посебното прекинување на производството во фабриката на Peugeot во Сошо, во источна Франција е продолжено до крајот на следната недела, односно до почетокот на јули, додаде Stellantis во соопштението, наведувајќи ги притоа, покрај горе спомнатите и проблемите со снабдувањето со полу проводници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ги намалува субвенциите за купување EV

Новиот Audi RS3 co електричен мотор

Почна производството на Mercedes-AMG One

Новиот Porsche 911 GT3 RS на пазарот пристига 2023

Next.e.GO Mobile SE ќе произведува електрични автомобили во Македонија

Во Германија нови давачки за дизел и бензински автомобили а олеснувања за EV

Подновен беџот и имиџот на луксузниот автомобилски бренд

Илон Маск одличен дипломат -Tesla во Кина со „повластена“ позиција

Неофицијалните рендери открија многу можен изглед на претстојната BMW Серија 5.