Stellantis ја раскинува „дружбата„ со кинескиот партнер GAC

Stellantis официјално го потврди раскинувањето на заедничкото вложување со Guangzhou Automobile Group Co. (GAC) во Кина.

Од друга страна, Stellantis ќе го задржи своето второ кинеско заедничко вложување со Dongfeng, откако пред неколку дена постигна договор за рамка за откуп на акции.

Заедничкото вложување Stellantis-GAC, кое започна со работа во 2010 година како FCA-GAC, произведе неколку модели на Jeep за кинескиот пазар, вклучувајќи ги Renegade, Compass, Cherokee и Grand Commander. Сепак, продажбата на марката Jeep во Кина беше прилично слаба, што го натера производителот да затвори една фабрика во GAC и две фабрики во Dongfeng минатата година.

Според Carscoops, поделбата меѓу Stellantis и GAC сигнализира за раната смрт на кинескиот Jeep Grand Commander, која беше освежена минатата година.

Како што објави Reuters, портпаролот на Stellantis рече: „Дојдовме до заклучок дека е подобро да се затвори заедничкото вложување“, опишувајќи го како бизнис со загуба на пари.

И покрај паузата, Stellantis ќе продолжи да работи во Кина преку својата дилерска мрежа, продавајќи увезени наместо локално произведени Jeep модели. Поконкретно, Stellantis вели: „Марката Jeep ќе продолжи да ја зајакнува својата понуда на производи во Кина со подобрена електрифицирана линија на увезени возила“.

Stellantis се надева дека стратешките промени во заедничките вложувања ќе и помогнат да го зголеми својот удел на кинескиот пазар, кој моментално е под 1 процент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Победничкиот болид на Шумахер Ferrari F300 на аукција

Новата генерација на Ford Mustang пристигнува следниот месец!

Продажбата на VW Group во драстичен пад во однос на минатата година

Трет триумф на Марко Блажевски во Twingo Cup

Honda размислува за враќање во F1

Нов тркачки викенд на Twingo Cup на Гробник со рекорден број возачи

Наспроти сите други производители Dacia со раст на продажбата во првото полугодие

Цените на горивата продолжуваат да одат „горе – долу“

Електричниот Ford Bronco  пристигнува во Европа но само во ограничена серија