Stellantis не минува „блескаво“ на Euro NCAP тестовите

Пет ѕвезди се вистинска реткост во автомобилите на Stellantis,  говориме во новата ера со дополнително построгите критериуми на оваа независна европска институција што ја испитува безбедноста на новите автомобили при судар…

Потсетуваме групацијата Renault е во сериозни проблеми со гореспоменатите тестови, бидејќи неколку возила добија ужасни оценки со една или дури и нула ѕвезди!

Stellantis нема главоболка од таков интензитет, но далеку од тоа дека добро се сложува со испитите на EuroNCAP…

Последниот круг на тестирање им даде на Peugeot 308 / Opel Astra близнаците само четири ѕвезди за безбедност.

Пред тоа, DS4 ја доби истата оцена во стандардна опрема, додека верзијата Safety Pack заработи максимални пет ѕвездички.

Меѓутоа, ако погледнете малку подобро на резултатите на Stellantis на овие тестови за судир, ќе откриете дека тие долго време ги немаат добиено максималните оценки, со исклучок на гореспоменатиот DS4 со опционална опрема.

Fiat 500 Elletrica исто така освои четири ѕвезди, како и Opel Mokka, но и Citroen C4…

Не бевме мрзливи, па ги прегледавме тестовите наназад до 2019 година. Ниту еден модел на денешниот Stellantis не добил пет ѕвезди во стандардниот пакет на опрема!

Peugeot 2008, Citroen C5 Aircross и DS3 Crossback имаат четири ѕвезди без опционални пакети, додека со варијантата Safety Pack успеваат да го индексираат најдобриот резултат.

Од друга страна, европскиот бестселер Peugeot 208 има четири ѕвезди, како и неговата германска сестра близначка Opel Corsa.

Очигледно Stellantis и одличните резултати во тестовите на EuroNCAP не се поклопуваат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Audi вложува уште 300 милиони евра во својата фабрика во Унгарија

Hyundai и KiA во проблеми поради дизелот

До 2030 година во ЕУ ќе има над 60 милиони електрични автомобили

Половина од постојките за полнење на EV во Европа се лоцирани во две земји

Stellantis го запира производството во погоните во Рен поради недостаток на чипови

Tesla ги поскапи автомобилите во САД поради инфлација

Во Шпанија ќе се произведуваат новите генерации на електрични модели на Ford

VW е нова жртва на недостаток на полу проводници во светот на автомобилите

Гига фабриките на Tesla во Тексас и Берлин просто „горат“ милијарди долари !