Stellantis прославува прва годишнина со забрзана трансформација во технолошка компанија за одржлива мобилност

Роден од смелиот и визионерски дух на своите основачки компании, Stellantis N.V. е создаден за да ја обликува иднината на мобилноста со иновативни и одржливи решенија…

Денес, Stellantis ја одбележува својата прва годишнина со преглед на главните пресвртници постигнати во изминатите 12 месеци. „Нашата индустрија влегува во нова возбудлива ера, водена од растечкиот дигитален начин на живот на нашите клиенти“, рече Карлос Таварес (Carlos Tavares), извршен директор на Stellantis.

„Не е случајно што Stellantis е роден токму кога нашиот свет бара нов дух, дух кој го поддржува човечкиот императив за обезбедување чиста, поврзана, достапна и безбедна слобода на движење за сите.

Благодарен сум на секој вработен во Stellantis за нивната секојдневна посветеност на градењето на нашата заедница и за постигнувањето значење на нашиот пат кон светла иднина.

Во својата прва година на постоење, Stellantis го започна своето патување да го води начинот на кој светот се движи со градење на темелите на компанијата и истовремено достигнувајќи импресивни пресвртници.

* Целта е дефинирана: „Преку моќта на нашите разлики, го водиме начинот на кој светот се движи“ и вредностите на компанијата, посветеноста на грижата за планетата, нејзините вработени и заедниците во кои работи

* Брзо формирајте оперативен менаџерски тим, кој веќе ја покажа својата ефикасност

* Успешно лансирање на 10 нови производи во 2021 година, вклучувајќи: Citroën C4, Fiat Pulse, DS 4, DS 9, Jeep® Commander, Grand Cherokee / Grand Cherokee L, Wagoneer / Grand Wagoneer, Maserati MC20, Opel Mokka, e-Rocks и Peugeot 308

* Планирање инвестиции од повеќе од 30 милијарди евра до 2025 година за имплементација на стратегии и софтвер за електрификација кои поддржуваат 14 култни брендови и два бренда за мобилност додека компанијата преминува кон одржлива мобилност и технолошка компанија додека гради иновативен и моќен екосистем со стратешки партнерства

* Откривање на амбициозна стратегија за електрификација со 33 достапни електрични возила, вклучувајќи комбиња со горивни ќелии и уште осум електрични возила на батерии кои ќе се појават на пазарот во следните 18 месеци, како и градење партнерства со Automotive Cells Company, Factorial Energy, LG Energy Solution, Samsung SDI и Vulcan Energy

* Забрзајте ја трансформацијата на софтверот преку револуционерна соработка со компании какви што се Amazon и BMW, односно Foxconn и Waymo…

* Зајакнување на глобалните финансиски операции во Соединетите Држави со стекнување на First Investors Financial Services и развојни партнерства низ Европа со BNP Paribas Personal Finance, Crédit Agricole Consumer Finance и Santander Consumer Finance

* Подготовка на долгорочен стратешки план кој ќе биде претставен веќе на 1 март

Светла иднина претстои

„Имаме уште многу работа, но заедницата Stellantis е на вистинскиот пат и трката е во тек“, рече Таварес.

„Stellantis ќе направи промена во бараното опкружување во кое работиме. Тоа е наша должност и благодарение на нашиот натпреварувачки начин на размислување, сигурен сум дека нашите ѕвезди ќе продолжат да блескаат“.

Патувањето на Stellantis започна пред само 12 месеци со добро воспоставено присуство во три моќни региони – Европа, Северна Америка и Латинска Америка – покрај значителниот неискористен потенцијал на важни пазари како Кина, Африка, Блискиот Исток, Океанија и Индија.

Со индустриски активности во повеќе од 30 земји, компанијата има способност ефикасно да ги исполни и надмине очекувањата на потрошувачите и да испорача возила и услуги со неспоредлив квалитет на повеќе од 130 пазари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

-Volkswagen плаќа казна од 193 милиони фунти на оштетените Британци во Dieselgate

Системите за полу автономно возење не се така безбедни како што велат!

Претставниците на 7-та сила во Италија велат електрична Panda ќе се прави во Крагуевац

BMW iX1 -зимски тестирања

VW го враќа во живот името Scout за својот електричен pick-up

Обновен Kia Soul

Проектот Mazda Vision Coupe стопиран, SUV креациите имаат предност

Fiat 500 Dolcevita и Fiat 500X Dolcevita

Што во денешно време е најважно при купување на автомобил!