Subaru Impreza 22B STI “кралицата на релито“ се враќа со 400 KS

Prodrive ќе го оживее легендарниот рели автомобил Subaru Impreza 22B STI од 1998 година и ќе ја спакува класичната рели технологија во спортско издание со висока технологија  за уште поголема ексклузивност ќе направи само 25 такви примероци…

Британската компанија Prodrive, која подготвува тркачки автомобили за различни производители на автомобили, ќе произведува ограничена серија модели на Subaru, чија историја датира од пред 25 години.

Станува збор за познатиот славен модел на Subaru автомобилот Impreza 22B STI, специјална серија создадена во 1998 година во чест на третата титула во Светскиот рели шампионат освоен една година претходно, што и ја обезбеди титулата Кралица на релито.

Реинкарнираниот Subaru Impreza 22B STI ја задржува својата основна форма, голем отвор за снабдување со ладен воздух на хаубата и голем заден спојлер, што го издвојува оригиналниот модел.

Скицата покажува и поагресивен изглед со пошироки браници и поголеми тркала, а конечниот изглед го чека на Фестивалот за брзина во Гудвуд (Goodwood Speed ​​​​Festival), 23-26 јуни оваа година и каде автомобилот за прв пат ќе биде прикажан пред глобалната публика.

Гаранција дека новата креација ќе ја зачува душата на оригиналот се дизајнерот на оваа реинкарнирана верзија Питер Стивенс (Peter Stevens), кој го потпиша и оригиналниот тркачки автомобил на WRC, и инженерот Дејвид Лаворт (David Laworth), кој исто така учествуваше во развојот на рели автомобили од 90-тите.

Под хаубата, наместо оригиналниот 2.2 боксер со 276 КС, ќе се вгради нов боксер турбо бензинец со 400 КС и ќе се поврзе со шестстепен автоматски менувач со контрола на рачката на менувачот.

Prodrive додава дека во овој проект посветиле многу внимание на постигнување што помала тежина, што го направиле со широката употреба на јаглеродни влакна.

Британците веќе собираат нарачки за посебен модел, но ќе треба да се брза бидејќи ќе произведе само 25 примероци.

Колку ќе треба да одбијат oд своите приходи за нив се уште не е познато, а познавачите предвидуваат дека цената ќе биде на ниво на колекционерски автомобили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се продава теренска изведба на Rolls Royce, сопственост на кралот на Мароко

До крајот на годината и специјален BMW M модел

Видео Goodwood Festival of Speed 2022

McLaren P1 Spider Lanzante

Се продава Fiat Tipo што го возел легендарниот Најџел Менсел

Alfa Romeo Giulia Speciale лимитирано издание во 15 примероци

Се продава единствениот Jaguar XJS Shooting Brake

Polestar 5 на „Фестивалот на брзината во Гудвуд“

Се продава уникатен Heuliez Intruder