Subaru Impreza 22B STi продаден за 226.000 долари

Subaru произведе неколку различни верзии на Impreza WRX STi во минатото, но ниту една толку посакувана или скапа како 22B…

Јапонскиот производител го разви 22B за да ја прослави својата трета последователна титула во WRC, како и 40-годишнината. Само 424 примероци излегоа од производната линија, а секој од нив е обоен во World Rally Blue и содржи голем број уникатни компоненти што го разликуваат од другите STi верзии. Еден од нив е фактот дека 22B е произведен исклучиво како модел со две врати.

Примерокот што беше продадена на аукцијата е 135-та произведена од вкупно 400 што беа наменети за јапонскиот пазар. Беше увезен во САД во јуни 2021 година, а новиот сопственик сега издвоил 226.000 долари за него.

Автомобилот има 17-инчни BBS бандажи во златна боја, фабрички Bilstein амортизери, јаглероден стабилизатор и помоќни сопирачки. Предната суспензија, решетката и пумпата за серво волан беа соголени, расклопени и проверени оваа година, а моторот исто така беше целосно сервисиран претходно оваа година за да се одржи во врвна состојба.

Станува збор за 2,2-литарски четирицилиндричен мотор со турбо полнач, кој развива 280 КС и 363 Nm вртежен момент.

Автомобилот поминал околу 186.000 километри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Morgan 4/4 најдолготрајниот автомобилски модел

Genesis X Gran Berlinetta Vision Gran Turismo Concept

Дуа Липа и Porsche ги здружија силите

Alfa Romeo Tonale за италијанската полиција

Hyundai IONIQ 5 N го прогласи автомобилот на годината во изборот на TopGear

McLaren GT од MSO

Hennessey H850 Mustang

Ferrari Purosangue во размер 1:8 чини 15.000 евра

Уникатниот Koenigsegg CCGT GT1 Le Mans е продаден за 3,3 милиони фунти